کاربرد اکسیژن درمانی

انسانها عمل تنفس را که یکی از عملکردهای مهم بدن است، بدون فکر کردن و به صورت غیر ارادی انجام میدهند. هنگامی که شما نفس میکشید، کیسه های کوچک هوا (آلوئولهای تنفسی) که در ریه ی شما وجود دارند، اکسیژن را جذب کرده، از این رو هنگام بازدم تنها کربن دی اکسید به بیرون فرستاده میشود. سپس رگ های خونی، اکسیژن را از کیسه های هوا گرفته و آن را به سرتاسر بدن میرسانند، زیرا تمام اجزای بدن برای زنده ماندن و عملکرد درست به اکسیژن نیاز دارند.
دلیل نیاز به اکسیژن درمانی

کمبود اکسیژن در جریان خون با نام هیپوکسمی شناخته میشود. در این شرایط پزشک پس از انجام آزمایش خون و آزمایش گازهای خونی (ABG)، مشخص میکند بیمار به اکسیژن درمانی نیازمند است یا خیر. در صورتی که هنگام انجام آزمایش، بدن در حال استراحت باشد، اما برای مدت طولانی سطح اکسیژن خون فرد پایین تر از حد نرمال باشد، به احتمال زیاد برای او اکسیژن درمانی تجویز میشود. اما در صورتی که فقط تنگی نفس داشته باشد، معمولا فقط داروهایی مانند اسپری تنفسی برای بیمار تجویز میشود.
مقدار جریان اکسیژن، مدت زمان لازم در طول روز و زمان استفاده از دستگاه اکسیژن ساز توسط پزشک تجویز شده و لازم است مو به مو به آن عمل شود. این بدین معنی است که اکسیژن درمانی می بایست دقیقا طبق نسخهی پزشک انجام شود و مصرف کم یا زیاد آن خطرناک است. با این حال اگر در طول درمان احساس کردید ممکن است بیهوش شوید، تنفس تان به طرز چشم گیری بهبود یافته یا هر تغییر یا مشکل دیگری برایتان اتفاق افتاد، سریعا به پزشک خود اطلاع دهید تا در صورت لزوم نسخه ی شما را تغییر دهد. برخی از افراد لازم است تنها هنگام خواب از این دستگاه استفاده کنند، در حالی که برخی دیگر می بایست هنگام انجام فعالیت های گوناگون فیزیکی مانند پیاده روی و ورزش از دستگاه اکسیژن ساز استفاده کنند.

بیماریهایی که توسط اکسیژن درمانی قابل درمانند

در بیشتر اوقات، اکسیژن درمانی در کنار دیگر داروهایی استفاده میشود که برای بیماری و شرایط شما لازم است. برخی از بیماری هایی که در روند درمان آنها از اکسیژن درمانی استفاده میشود، عبارتند از:
 • نارسایی قلبی
  • در بیماران مبتلا به نارسایی قلبی، رساندن خون کافی به تمام بدن توسط قلب کار دشواری است. هنگامی که اکسیژن کافی به تمام قسمت های بدن نمیرسد، قلب تلاش خود را برای اکسیژن رسانی بیشتر میکند که منجر به خستگی آن میشود. در برخی موارد نارسایی قلبی در اثر نوع حاد بیماری مزمن انسداد ریه ایجاد میشود. از این رو در صورتی که بدن به کمک اکسیژن درمانی، اکسیژن بیشتری دریافت کند و اکسیژن خالص وارد جریان خون شود، بار بزرگی از دوش قلب برداشته شده و به آن فشار کمتری وارد میشود.
 • بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)
  • برونشیت مزمن و آمفیزم ریوی در واقع زیرشاخهی بیماری مزمن انسدادی ریه هستند. در صورتی که این بیماریها در نوع خفیف خود باشند، بیمار نیازی به اکسیژن درمانی نخواهد داشت و استفاده از دارویی مانند برونکودیلاتور کافی است. به طور کل COPD در اثر آسیب رسیدن به کیسههای هوایی ریه به وجود میآید که خود معمولا در اثر استفاده ی طولانی مدت از تنباکو اتفاق میافتد. در صورتی که فرد سیگار کشیدن را ترک کند، می تواند فرآیند این بیماری را آرام یا حتی متوقف کند. به دلیل اینکه در بیماری COPD کیسه های هوا نمی توانند به خوبی گذشته اکسیژن را جذب کنند، اکسیژن درمانی با اعمال اکسیژن بیشتر به ریه، احتمال جذب آن را افزایش میدهد تا نیاز بدن برطرف شود.
   • آسم
  • در صورتی که شخصی به درجات حاد آسم مبتلا باشد یا به او حملات تشدید موقتی وضعیت بالینی ( exacerbation ) دست بدهد، ممکن است پزشک برای ریکاوری اکسیژن درمانی تجویز کند. آسم میتواند مانند COPD از ورود اکسیژن به جریان خون جلوگیری کند، از این رو اکسیژن درمانی میتواند مزایای بسیاری در درمان این بیماری داشته باشد.
 • فیبروز ریوی
  • در این بیماری روی بافت ریه زخم هایی ایجاد می‌شود که منجر به اختلال در عملکرد ریه ها میشود. در نتیجهی این اختلال، سطح اشباع اکسیژن خون در فرد کاهش یافته و دچار هیپوکسمی میشود. از این رو اکسیژن درمانی می تواند به افزایش سطح اکسیژن در بدن کمک کرده و جان او را نجات دهد.
   • فیبروز سیستیک (تارفزونی کیسه‌ای یا سفتی مخاط)
  • این بیماری ژنتیکی در اثر ایجاد اختلال در عملکرد غدد رخ می دهد که منجر به اجماع مقدار زیادی مخاط در ریه ی فرد میشود. این تجمع، تنفس فرد را با اخلال روبرو کرده و در نهایت بر عملکرد کلی بدن تاثیر میگذارد. ورود اکسیژن با تراکم زیاد درون ریه، منجر به دریافت اکسیژن بیشتر و تنفس بهتر میشود که در نهایت سلامت عمومی بیمار را بهبود می بخشد.


شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.


بیشتربدانید: