چگونه افراد با بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) می توانند از خود در مقابل ویروس کرونا مراقبت کنند؟

بیماری مزمن انسداد ریه (COPD) نوعی اختلال ریوی است که با گذشت زمان شدت یافته و وخیم تر می شود. افرادی که دچار این بیماری اند به دلیل تجمع مخاط در ریه و راه های هوایی متورم یا آسیب دیده به سختی نفس می کشند و متاسفانه در حال حاضر درمانی برای این بیماری وجود ندارد. بنا به گفته ی سازمان ملی قلب آمریکا ، ریه و خون  تقریبا 16 میلیون نفر در این کشور با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و جدا از این آمار، افراد زیادی هستند که بیماری شان تشخیص داده نمی شود و روند درمان را طی نمی کنند. 

ویروس کووید-19 برای افرادی که پیشینه ی بیماری یا سیستم ایمنی ضعیف دارند، تهدید جدی تری به شمار می آید. داشتن بیماری مزمن انسداد ریه، احتمال ابتلا به کووید-19 را افزایش نمی دهد اما در صورت ابتلای بیماران COPD به این ویروس، احتمال به وجود آمدن مشکلات و پیچیدگی های ناشی از این کووید-19 پنج برابر خواهد بود.
تاثیر ویروس کرونا بر COPD

کووید-19 یک بیماری ریوی بسیار واگیردار است که از طریق ریز ذره های (قطرک های)  تنفسی ناشی از نفس کشیدن، عطسه کردن و سرفه کردن منتقل می شود. با اینکه احتمال ابتلا، در افراد دارای COPD مانند دیگر افراد جامعه است ، در صورت آلوده شدن به ویروس کرونا علائم شدیدتر خود را نشان می دهند. این علائم تب، سرفه ی خشک، تنگی نفس، بدن درد و از بین رفتن حس بویایی و چشایی را شامل می شوند.
 آیا کووید-19 برای بیماران  COPD خطرناک است؟

هنگامی که بیماران COPD به کووید-19 مبتلا می شوند، ممکن است تنگی نفس بسیار شدیدی را تجربه کنند. با ریه هایی که درگیر کرونا هستند، بدن سخت تر می تواند با این ویروس مبارزه کند. بنا به گفته ی پزشکان احتمال به وجود آمدن پیچیدگی و مشکلات در بیماران COPD  مبتلا به کووید-19، به طور قابل ملاحظه ای بالاتر است و احتمال نیاز به بستری شدن برای این افراد بیشتر از دیگران است.


بیماران COPD برای محافظت از خود در مقابل ویروس کرونا، باید چه پیشگیری هایی انجام بدهند؟

در ابتدا حتما دستورالعمل های مرکز کنترل و پیشگیری بیماری برای جلوگیری از ابتلا به کووید-19 را رعایت کنید. حتما در مکان های عمومی از ماسک استفاده کنید، فاصله ی اجتماعی را رعایت کنید و در صورت احتمال ابتلا آزمایش بدهید تا در مراحل اولیه تحت نظارت و درمان قرار بگیرید. اگر دچار COPD هستید، ضروری است که برای سلامت خود این نکات را رعایت کنید.


فاصله ی اجتماعی

به دلیل خطر بزرگتری که بیماران COPD را تهدید می کند، این افراد می بایست تا حد امکان از ارتباط مستقیم با دیگران بپرهیزند و در مکان های شلوغ مثل فروشگاه ها حضور پیدا نکنند. این افراد برای خرید کردن، بهتر است از گزینه ی خرید آنلاین یا کمک گرفتن از دوستان و اعضای خانواده استفاده کنند.
شستن دست ها و ضدعفونی کردن سطوح

شستن دست ها به خصوص وقتی از بیرون به خانه بر می گردید یا با دیگران در تماس قرار می گیرید، کمک می کند تا ویروس از سطح دستانتان به چشم ها یا بینی تان منتقل نشود.

تحقیقات همچنان نشان می دهدکه این ویروس تا ساعت ها بر سطوح باقی می ماند؛ پس مهم است که برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس، تمام سطوح از جمله سطح لوازم خانه ضد عفونی شوند.


داروهای مورد نیاز خود را ذخیره داشته باشید

انجمن سلامت تنفسی توصیه می کند بیمارانCOPD همواره داروهای موردنیاز خود را به اندازه ی مصرف یک ماه ذخیره داشته باشند. به دلیل خطر زیاد ویروس کرونا برای این بیماران، لازم است همیشه و بدون وقفه، ثبات روند درمانی و دارویی آن ها حفظ شود.


نازال کانولا (شلنگ اکسیژن) دستگاه اکسیژن خود را تمیز نگه دارید

اگر در حال انجام اکسیژن درمانی هستید، حتما نازال کانولای خود را حداقل یک بار در هفته با آب گرم و صابون بشویید. سپس با محلول آب و سرکه آن را شست و شو دهید تا باکتری ها کشته شوند. در آخر آن را با آب گرم بشویید و بگذارید تا خشک شود.


تعویض لوازم جانبی (مصرفی) اکسیژن ساز

برای رعایت مسائل بهداشتی، بهتر است نازال کانولا هر 3 الی 6 ماه یک بار عوض شود. از اکسیژن ساز خود به طور مرتب استفاده کنید و هر بار بررسی کنید روی آن ترک یا سوراخی ایجاد نشده باشد. اگر اکسیژن ساز شما فیلتر دارد، حتما طبق دستورالعمل سازنده رفتار کنید و در زمان های مورد نیاز، آن را تعویض نمایید.


اکسیژن درمانی خود را ادامه دهید

این نکته حائز اهمیت است که تمام بیماران COPD که در حال اکسیژن درمانی هستند، روند درمان خود را در دوره ی پاندمیک (همه گیری) ادامه دهند. استفاده از دستگاه اکسیژن ساز کمک می کند ریه های شما سلامت خود را حفظ کنند و در صورت ابتلا به کووید-19،  بهتر با آن مبارزه کنند.

    • انواع اکسیژن درمانی
    •  گاز اکسیژن
    • اکسیژن مایع
    • اکسیژن‌ساز
    • اکسیژن‌درمانی پرفشار

شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.

بیشتربدانید: