پاسخ به برخی سوالات و شایعات در ارتباط با ام.اس

مالتیپل اسکلروزیس یا ام.اس (MS)، یک بیماری مزمن است که بر سیستم عصبی مرکزی تاثیر می گذارد. این بیماری خود ایمنی خصوصا منجر به آسیب به عصب های بینایی اعصاب مغز و نخاع می شود که می تواند موجب بروز علائم گوناگونی در بدن بیمار بشود. بیماری ام.اس اصلا قابل پیش بینی نیست و نمی توان مطمئن بود در هر فرد چگونه پیش روی می کند. برخی از افراد مبتلا تنها علائم خفیفی مانند تاری دید، بی حسی و مورمور شدن در اعضای بدنشان را تجربه می کنند، در حالی که در شرایط حاد و نادر ممکن است بیمار بینایی و قدرت حرکت خود را از دست بدهد. تعداد دقیق افراد مبتلا به ام.اس مشخص نیست، با این حال بنا بر گزارشات سازمان های معتبر، آمار مبتلایان به این بیماری نزدیک به 250 تا 350 هزار نفر در آمریکا، 130 هزار نفر در انگلیس و 80 هزار نفر در ایران است. ابتلا به ام.اس در ابتدا ممکن است کمی گیج کننده باشد و سوالات بسیاری در ذهن فرد ایجاد کند، از این رو در این مقاله به بررسی برخی از سوال های رایج در این باره می پردازیم. 
چرا  من به MS مبتلا شدم؟

برخی از افراد ممکن است فکر کنند، کاری انجام داده اند که منجر به ابتلا به ام اس شده است و می توانستند به نحوی جلوی اتفاق افتادن آن را بگیرند. این مسئله حقیقت ندارد، زیرا علل بروز ام.اس هنوز به درستی مشخص نیست، از این رو هیچ توصیه ای در راستای پرهیز از برخی اعمال به منظور جلوگیری از بروز ام.اس وجود ندارد.

در حال حاضر تحقیقات بسیاری روی علت بروز ام اس انجام می شود و به نظر می رسد عوامل بسیاری در کنار هم محرکه ی بیماری ام اس باشند. باورها بر این است که نزدیک به نیمی از خطر احتمال ابتلا به ام.اس به دلیل ژن افراد باشد. در حال حاضر بیش از 230 ژن یافت شده است که هر کدام می توانند احتمال بروز ام.اس را اندکی افزایش بدهند، اما هیچ کدام مستقیما منجر به ابتلا به ام.اس نمی شوند. در واقع فردی که به ام اس مبتلا می شود، می بایست ترکیبی از بسیاری از این ژن ها را داشته باشد. برخی از عوامل دیگر می توانند محیطی باشند. برای مثال، کمبود نور خورشید می تواند در این مسئله یک نقش اساسی بازی کند. احتمالات دخیل دیگر شامل ابتلا به برخی از ویروس ها، سیگار کشیدن، چاقی مفرط و استفاده ی دراز مدت از برخی از حلال ها می شود. با این حال، این ها همه احتمالاتند و هنوز دلیل قطعی برای این بیماری ارائه نشده است. محققین براین باورند، نیروی محرکه ای وجود دارد که منجر به فعال شدن ام اس در افرادی می شود که به دلیل ژن هایشان بیشتر در معرض خطر ابتلا به ام.اس هستند. با این حال، هنوز مشخص نیست این نیروی محرکه چه چیزی است.

آیا خانواده ی فرد مبتلا به ام. اس نیز ام اس خواهند گرفت؟

این بیماری یک بیماری ارثی نیست و مانند بیماری های مثل هموفیلی و دیستروفی عضلانی از نسلی به نسل دیگر منتقل نمی-شود. در واقع بسیاری