ونتیلاتور چیست؟

دستگاه ونتیلاتور  که به آن ونتیلاتور مکانیکی هم گفته می‌شود، ماشینی است که وقتی فرد خود قادر به تنفس هوای کافی نیست از آن استفاده می‌شود تا وظیفه‌ی تنفس را بر عهده بگیرد. گاهی به ونتیلاتور، رسپیراتور یا ماشین تنفس هم گفته می‌شود. بیمار به دلایل مختلفی ممکن است نیاز به استفاده از ونتیلاتور داشته باشد، اما کمبود سطح اکسیژن یا نفس تنگی ناشی از عفونت‌هایی مانند ذات‌الریه از رایج‌ترین دلایل هستند.


  • منبع
منبع، خود شامل دو بخش است. هر دستگاه ونتیلاتور به یک منبع گاز نیاز دارد که اکسیژن و دیگر گازهای مورد نیاز در آن ذخیره می‌شوند. از طرف دیگر به یک منبع انرژی مانند باتری هم نیاز دارد تا بتواند کار خود را انجام دهد.

  • کنترل‌کننده‌ها
کنترل‌کننده‌ها اساس عملکرد ونتیلاتور را تشکیل می‌دهند. این بخش شامل مدارها و عملگرهای مختلف است که گازهای مختلف مورد نیاز بیمار را تنظیم، ترکیب و آماده می‌کنند. همچنین ممکن است شامل مرطوب‌کننده‌ای باشد که برای سهولت بیشتر تنفس، رطوبت هوا را افزایش می‌دهد.

  • مانیتورها
مانیتور یا مشاهده‌گر بیمار شامل سنسورهایی است که مشخصات اکسیژن‌رسانی به بیمار را حس کرده و به صورت کمی نشان می‌دهد. این بخش همچنین می‌تواند وضعیت بیمار را هم به پزشک و یا پرستار نشان دهد. غلظت گاز، جریان گاز، فشار و حجم از مواردی هستند که مانیتور ونتیلاتور ممکن است نشان دهد.

  •  امکانات ایمنی
نه تنها در کارکرد ونتیلاتور، بلکه در کارکرد هر دستگاه پزشکی، ایمنی بیمار و مراقبان او از هر چیز مهمتر است. بنابراین ونتیلاتور هم برای جلوگیری از ایجاد خطر برای بیمار باید شامل فیلترها و آلارم‌های مختص خود باشد. فیلترها نه تنها هوا را برای بیمار پاکسازی می‌کنند بلکه برای محافظت از کارکنان در بخش ICU، مانع از ورود هوای آلوده به بیرون هم می‌شوند. آلارم هم با گذشتن پارامترهای دستگاه یا پارامترهای حیاتی بیمار از حد مجاز، مراقبان را از مسئله باخبر می‌کند
دستگاه ونتیلاتور کاربردهای مختلفی دارد. از جمله این کاربردها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- رساندن اکسیژن با غلظت بالا به ریه‌های بیمار.

- کمک به خروج کربن‌دی‌اکسید از بدن.

- کمک به کاهش انرژی مورد نیاز بیمار برای نفس کشیدن، تا بدن بتواند روی مبارزه با ع