نحوه کارکرد سی پپ

حتماً دیده‌اید که دستگاه کمک تنفسی سی پپ (CPAP)، ماسکی برای قرار گرفتن روی دهان، بینی و یا هر دو دارد. اما نحوه عملکرد سی پپ چگونه است؟ این دستگاه چطور به تنفس بیمار کمک می‌کند؟ در واقع، سی پپ ستونی از هوای فشرده با فشار ثابت و مشخصی را به طور پیوسته به سمت دهان و بینی بیمار (که ماسک جلوی صورتش قرار گرفته است) هدایت می‌کند. با باز شدن دهانه‌ی نای بیمار برای انجام عمل دم، فشار از طریق مجاری تنفسی منتقل شده و به باز شدن آن‌ها کمک می‌کند. هچ‌گونه جریان هوای دمی از طریق سی پپ وجود ندارد. اگر حجمی به حجم جاری ریه (حجم هوایی که در هر دم یا باز دم به ریه وارد یا از آن خارج می‌شود) اضافه شود ناشی از حجمی است که در اثر فشار به مجاری تنفسی افزوده شده است.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه کمک تنفسی سی پپ :

  • یک ماسک که روی دهان و بینی و یا تنها روی بینی را می‌پوشاند، یا پلاگی که داخل بینی قرار داده می‌شود.
  • لوله‌ای که ماسک سی پپ را به موتور آن وصل می‌کند.
  •  موتوری که هوا را به داخل لوله هدایت می‌کند.
وقتی بیمار در حال بازدم است، فشار ریه‌ها و دیواره‌های سینه که حالا تا حدودی تخلیه شده‌اند، هوا را در مقابل فشار دائمی دستگاه به جلو می‌راند. این کار تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که دو فشار با هم برابر شوند. در انتهای بازدم، فشار هوای موجود در مجاری تنفسی با فشار هوای خارجی دستگاه برابر است و این کمک می‌کند که مجاری در حالت باز باقی بمانند. بدین ترتیب، عملکرد سی پپ باعث می‌شود مجاری تنفسی کارکرد بهتری داشته باشند و اکسیژن‌رسانی تقویت شود. اگر فشار سی پپ برای بیمار بیش از حد باشد، بازدم برای او بسیار دشوار می‌شود و به فرد حس ناراحتی می‌دهد، چون بیمار ناچار است در مقابل این فشار زیاد، بازدم انجام دهد. در حقیقت، این موضوع ممکن است باعث شود افرادی که دچار بیماری انسداد ریوی مزمن یا دیگر بیماری‌های تنفسی حاد هستند برای تنفس به صرف انرژی بیشتری نیاز داشته باشند. بیشتر بیماران بستری در بخش مراقبت‌های ویژه می‌توانند فشاری معادل ۵ تا ۸ سانتیمتر H2O را تحمل کنند. اما بیماران مبتلا به آپنه خواب انسدادی ممکن است برای باز ماندن مجاری تنفسی خود به فشاری تا حدود ۲۰ سانتیمتر H2O نیز نیازمند باشند.
در بررسی چگونگی کارکرد سی پپ باید توجه داشت این دستگاه دو نوع مختلف دارد. سی پپ معمولی هوایی با یک فشار ثابت را به بیمار اعمال می‌کند. پزشک یا متخصص خواب در کلینیک فشارهای مختلف را روی فرد آزمایش می‌کند تا متوجه شود شخص برای تنفس راحت به چه فشاری نیاز دارد. سپس تنظیمات دستگاه را بر اساس آن انجام می‌دهد. اما نوع دیگری هم هست که خود فشار هوا را به طور اتوماتیک تنظیم می‌کند. به نوع دوم، سی پپ اتوماتیک یا APAP نیز گفته می‌شود. دستگاه‌های اتوماتیک بسیار رایج هستند، چون فشار دم و بازدم با هم فرق دارند. بنابراین، استفاده از این نوع دستگاه ممکن است حس راحتی بیشتری به بیمار بدهد.

عملکرد سی پپ به طور کلی برای آپنه خواب و متوقف کردن خر و پف مؤثر و رضایت‌بخش است. تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از آن، به خصوص در افرادی که آپنه خواب شدید یا متوسط دارند، خواب‌آلودگی در طول روز را کاهش می‌دهد. اما باید توجه داشت که این دستگاه تنها به بیمار کمک‌می‌کند تنفس و خواب بهتری داشته باشد، اما بیماری را درمان نمی‌کند.

شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید دستگاه سی پپ نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.