نحوه کارکرد بای پپ

بای پپ (BiPAP) هم مانند سی پپ نوعی دستگاه کمک تنفسی است که قطعاتی مانند لوله و ماسک دهانی، ماسک بینی و… دارد. اما بر خلاف سی پپ، نحوه عملکرد بای پپ این گونه است که از دو سطح فشار مختلف استفاده می‌کند. یعنی، بای پپ دو سطح فشار دائمی را به مجاری تنفسی اعمال می‌کند. وقتی حسگر دستگاه تشخیص دهد که جریان هوای دمی فرد در حال افزایش است، فشار دمی اعمال شده یا به اصطلاح IPAP را افزایش می‌دهد تا جریان هوا به داخل بدن بهبود پیدا کند و حجم جاری ریه بیمار بیشتر شود. وقتی حسگر بای پپ حس کند جریان کم یا متوقف شده، فشار مجاری را کاهش می‌دهد تا بیمار برای انجام بازدم به صرف انرژی کمتری نیاز داشته باشد اما فشار مثبت بازدمی (EPAP) را در سطح ثابتی نگه می‌دارد. به طور خلاصه، کارکرد بای پپ به گونه‌ای است که بیمار فشار دمی بیشتری دریافت می‌کند و در عین حال، ناچار نیست در مقابل فشار بازدمی بالا انرژی زیادی صرف کند (مشکلی که گاهی در استفاده از سی پپ رخ می‌دهد).

بیشتر بدانید :
به علاوه، می‌توان دستگاه بای پپ را طوری تنظیم کرد که بیمار فشار دمی ثابتی داشته باشد. به عبارت دیگر، جریان هوا تا زمانی ایجاد شود که فشار مجاری تنفسی که حسگرهای دستگاه تشخیص داده‌اند به فشار دمی مشخصی برسد. حجم جاری دریافتی ریه بیمار به چندین عامل بستگی دارد: مقاومت مجاری تنفسی، میزان تبعیت ریه و دیواره‌های سینه، هماهنگی بیمار با دستگاه و نشتی نداشتن هوا از کناره‌های ماسک.

بررسی نحوه کارکرد بای پپ نشان می‌دهد که این دستگاه تنها می‌تواند تنفس بیمار را بهبود دهد و نباید به عنوان دستگاه تنفسی اصلی بیمار استفاده شود. همان طور که می‌توان انتظار داشت، قیمت دستگاه بای پپ نسبت به سی پپ بسیار بیشتر است.
هرچند در بیشتر مواقع، سی پپ برای مشکلات خواب تجویز می‌شود، در مواردی که بیمار نیاز به فشار بالا داشته باشد و در نتیجه در هنگام بازدم در مقابل فشار ثابت دچار دشواری شود یا در مواردی که فرد همزمان به سندروم هایپوونتیلاسیون مرکزی نیز مبتلا باشد، بای پپ انتخاب بهتری است.

حال که عملکرد دستگاه‌های پپ از قبیل سی پپ و بای پپ توضیح داده شد، بد نیست قطعات جانبی که ممکن است همراه این دستگاه‌ها فروخته شود را نیز با هم بررسی کنیم:

مرطوب‌کننده هوا: به هوای خشک رطوبت اضافه می‌کند. این قطعه ممکن است هوا را گرم نیز بکند. مرطوب‌کننده‌های هوای گرم ‌کننده دارای محفظه آب گرم هستند و با افزودن قطرات آب گرم به هوا باعث می‌شوند بیمار راحت‌تر تنفس کند. معمولاً می‌توان دمای مرطوب‌کننده را تنظیم و یا گرم‌کننده‌ی آن را قطع کرد. در این صورت دستگاه مثل مرطوب‌کننده‌های معمولی عمل می‌کند. در مرطوب‌کننده‌های معمولی دمای هوا بستگی به محیط دارد. هرچند این نوع به اندازه مرطوب‌کننده‌های گرم‌کننده مؤثر نیست، ولی همچنان به بیمار کمک می‌کند و در ضمن نیازی به منبع تغذیه جداگانه ندارد.
روکش ماسک: پارچه‌ای است که ماسک را می‌پوشاند و هم با جلوگیری از نشت هوا به عملکرد بای پپ کمک می‌کند و هم مانع از ایجاد حساسیت پوستی در بیمار می‌شود.

رمپ: اگر بیمار بلافاصله به خواب نرود، با استفاده از رمپ می‌توان موقتاً فشار را کاهش داد. پس از آن، فشار به تدریج افزایش می‌یابد تا به فشار تجویزشده برای