نحوه کارکرد اکسیژن ساز

در این مطلب می‌خواهیم به نحوه کارکرد اکسیژن ساز بپردازیم. حتماً می‌دانید که دستگاه اکسیژن ساز یا تغلیظ‌کننده اکسیژن با برق کار می‌کند. بنابراین، یا باید آن را مستقیماً به برق وصل کنید یا باتری آن را شارژ کنید. وقتی برق دستگاه تأمین شود، این دستگاه می‌تواند هوای اطراف را تصفیه کند و با تغلیظ آن، اکسیژن مورد نیاز بیمار را تأمین نماید. دستگاه اکسیژن ساز از قطعات مختلفی از جمله کمپرسور، فیلتر، غربالگر و مدار الکترونیکی تشکیل شده است.

شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.اما عملکرد اکسیژن ساز با دیگر دستگاه‌های مخصوص اکسیژن‌رسانی چه تفاوتی دارد؟ اکسیژن ساز دارای قطعه‌ای است که هوا را فشرده می‌کند، اما نباید آن را با کپسول اکسیژن یا کپسول اکسیژن فشرده اشتباه گرفت. کپسول اکسیژن تنها دارای مقدار ثابتی اکسیژن است که برای مصرف بیمار در کپسول ذخیره شده است. بنابراین، وقتی اکسیژن داخل مخزن تمام شود لازم است کپسول مجدداً شارژ و یا تعویض شود. افرادی که از کپسول اکسیژن استفاده می‌کنند باید برای اطمینان همیشه چندین کپسول داشته باشند. اما کارکرد اکسیژن ساز به گونه‌ای است که هوا را از محیط اطراف می‌گیرد، اکسیژن آن را تصفیه می‌کند و بعد از فشرده‌سازی، به طور پیوسته هوای فشرده و سرشار از اکسیژن را به فرد می‌رساند. بنابراین، هرچند معمولاً به این دستگاه «اکسیژن ساز» گفته می‌شود، در واقع اکسیژن را نمی‌سازد، بلکه تنها آن را از هوای اطراف استخراج می‌کند.

اگر از خود پرسیده باشید نحوه کارکرد اکسیژن ساز چگونه است که نیاز به شارژ مجدد ندارد، احتمالاً پاسخ خود را تا همین جا پیدا کرده‌اید. بنابر آنچه گفته شد، اکسیژن ساز نیازی به پر کردن کپسول ندارد. تا زمانی که برق دستگاه تأمین شود و اطراف آن هوا باشد، دستگاه می‌تواند اکسیژن مورد نیاز فرد را تأمین کند. همین موضوع است که اکسیژن ساز را به دستگاهی خاص و کاربردی تبدیل کرده است.

اکسیژن ساز چیست؟
اکسیژن ساز نوعی دستگاه پزشکی است که کارش اکسیژن‌رسانی به بیماران مبتلا به اختلالات تنفسی است. افرادی که غلظت اکسیژن خون آن‌ها پایین‌تر از حد طبیعی باشد نیاز به اکسیژن ساز دارند تا این کمبود اکسیژن خون آن‌ها را جبران کند.
بیشتر بدانید : اکسیژن ساز چیست ؟
اگر هنوز متوجه نشده‌اید نحوه کارکرد اکسیژن ساز دقیقاً چگونه است به خواندن این مطلب ادامه دهید. در ادامه، جزئیات بیشتری در این مورد به شما ارائه خواهیم داد. اکسیژن ساز شباهت زیادی به تهویه‌کننده‌های هوا دارد. هوا را می‌گیرد، آن را تغییر می‌دهد و شکل دیگری از آن را به شما تحویل می‌دهد. در واقع اکسیژن ساز برای این طراحی شده است که هوا را بگیرد و با حذف عناصری که تنفس را برای بیمار دشوار می‌کنند، خلوص اکسیژن را بالا ببرد. به این ترتیب، دستگاه اکسیژن تقریباً خالص را آماده می‌کند و به فردی که به دلیل مشکلات تنفسی دچار کمبود اکسیژن در خون خود شده است، تحویل می‌دهد.


مراحل کارکرد اکسیژن ساز:

۱- هوا را از محیط اطراف دریافت می‌کند.

۲- همچنان که مکانیزم خنک‌کننده از از داغ شدن کمپرسور دستگاه جلوگیری می‌کند، هوا را فشرده می‌سازد.

۳- به کمک فیلترهای غربالگر، نیتروژن و دیگر عناصر ناخالصی را از هوا جدا می‌کند.

۴- به کمک نوعی رابط الکترونیکی، میزان اکسیژن‌رسانی را تنظیم می‌کند.

۵- اکسیژن خالص را از طریق نازل یا ماسک مخصوص به بیمار می‌رساند.


اجزای اصلی اکسیژن ساز و نحوه عملکرد آنها

- فیلترهای هوا: هر دستگاه اکسیژن ساز چندین فیلتر دارد. برخی از آنها قبل از ورود هوا به کمپرسور آن را تصفیه و به اصطلاح گردگیری می‌کنند و برخی دیگر بعد از فشرده‌سازی هوا و قبل از رساندن آن به بیمار، آن را تصفیه می‌کنند. وجود فیلتر از ورود گرد و غبار و ذرات ریزی مثل موی حیوانات خانگی به کمپرسور جلوگیری می‌کند. توصیه می‌شود فیلتر هر یکی دو هفته شست‌وشو شود.

- کمپرسور: کمپرسور نقش بسیار مهمی در کارکرد اکسیژن ساز دارد. داخل اکسیژن ساز دو پیستون وجود دارد که به سرعت می‌چرخند و هوای اطراف را به داخل مکش و سپس فشرده می‌کنند. پس از آن هوای فشرده به سمت بخش‌های بعدی دستگاه هدایت می‌شود. عمر کمپرسور معمولاً بین ۸۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ ساعت است و پس از آن نیاز به سرویس شدن دارد. سرویس کردن به موقع کمپرسور عمر کلی دستگاه را افزایش می‌دهد.

- والو ۴ سویه: والو ۴ سویه قطعه بسیار ساده‌ای است اما به اندازه بقیه قطعات در کارکرد اکسیژن ساز نقش حیاتی دارد. این والو هوا را از کمپرسور به سمت دو سطح غربالگر هدایت می‌کند و همچنین گاز نیتروژن را به هوای محیط باز می‌گرداند. بسته به نوع دستگاه اکسیژن ساز، والو چهار سویه ممکن است بر مبنای تایمر موجود در مدار الکترونیکی کار کند و یا عملکرد خود را بر اساس فشار بقیه بخش‌های دستگاه تنظیم کند.

- سطوح غربالگر: وجود سطح غربالگر بدون شک برای عملکرد اکسیژن ساز ضروری است. البته، همه قطعاتی که در اینجا مورد بحث قرار می‌گیرند برای کارکرد کلی دستگاه مهم و حیاتی هستند. معمولاً یک جفت سطح غربالگر در هر اکسیژن ساز وجود دارد. سطوح از ماده معدنی به نام زئولیت پوشیده شده‌اند. زئولیت ظاهری پودری و شبیه به شن دارد اما زیر میکروسکوپ معلوم می‌شود که ذرات آن بسیار متخلخل هستند. هوا با گذر از قطعات قبلی اکسیژن ساز فشار بالایی پیدا کرده و وارد غربالگر می‌شود. خاصیت جالب زئولیت این است که وقتی تحت فشار قرار می‌گیرد تغییر خاصیت می‌دهد، به طوری که نیتروژن را به خود جذب می‌کند اما به اکسیژن اجازه می‌دهد از غربالگر عبور کند.

- مدار الکترونیکی: مدار موجود در اکسیژن ساز همانند مغز عملیات است. مدار می‌تواند از کمپرسور گرفته تا والو چهارسویه و در مواردی، فن‌های خنک کننده را کنترل کند. بنابراین کارکرد اکسیژن ساز به طور کلی تحت مدیریت مدار الکترونیکی قرار دارد.

- کپسول: کپسول بخش بزرگ اکسیژن ساز است که اکسیژن گذر کرده از غربالگرها وارد آن می‌شود. این بخش همچنین باعث ترکیب اکسیژن دریافت شده از دو غربالگر می‌شود و به نوعی فشار هوا را یکنواخت و تثبیت می‌کند. به این ترتیب اکسیژنی با خلوص و فشار مناسب آماده تحویل به بیمار می‌شود.
نحوه کارکرد اکسیژن ساز قابل حمل

شاید بپرسید عملکرد اکسیژن ساز قابل حمل چه فرقی با اکسیژن ساز ثابت دارد؟ به طور خلاصه، اکسیژن ساز قابل حمل طوری طراحی شده است که به راحتی قابل حمل باشد، بنابراین این نوع دستگاه‌ها از نوع ثابت سبک‌تر هستند. همچنین کارکرد اکسیژن ساز قابل حمل به گونه‌ای است که می‌تواند تا مدت نسبتاً زیادی با باتری کار کند. البته، بعد از این مدت لازم است باتری مجدداً شارژ شود. اکسیژن ساز ثابت اغلب به طور پیوسته اکسیژن‌رسانی به بیمار را انجام می‌دهد. در حالی که برخی از اکسیژن سازهای قابل حمل، اکسیژن را به صورت پالسی به فرد می‌رسانند. اما به طور کلی نحوه کارکرد دستگاه اکسیژن ساز قابل حمل با نوع ثابت تفاوت خاصی ندارد. تنها تفاوت اساسی آنها در نحوه استفاده از آنهاست.

شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.


بیشتر بدانید :

اکسیژن‌درمانی چیست؟