مقایسهی دستگاه اکسیژن ساز و کپسول اکسیژن

دستگاه اکسیژن و کپسول اکسیژن، هر دو برای اکسیژن درمانی و کمک به بیمارانی استفاده می شوند که دچار مشکلات تنفسی هستند. این وسیله ها به گونهای طراحی شده اند که می توان آن ها در شرایط محیطی گوناگون مانند مراکز درمانی، خانه و آمبولانس ها استفاده کرد. کپسول ها و تانک اکسیژن از محفظهای فلزی ساخته می شوند که حاوی اکسیژن متراکم است. برای استفاده از این کپسول ها، یک شلنگ (تیوب) به این محفظه متصل می شود که در سر دیگر آن ماسک یا نازال کانولا قرار دارد. پس از قرار دادن ماسک یا نازال روی صورت بیمار، اکسیژن به طور مستقیم از تانک وارد بینی و سپس مجاری تنفسی او می شود. لازم به ذکر است، کپسول های اکسیژن شخصی می توانند روی ترالی نصب شوند تا حمل و نقلشان آسان تر شود.

دستگاه اکسیژن ساز نیز مانند کپسول اکسیژن از طریق ماسک یا نازال کانولا اکسیژن را به بیمار می رساند با این تفاوت که در محفظهی آن مقدار مشخصی اکسیژن وجود ندارد، بلکه اکسیژن را از محیط دریافت می کند. دستگاه پس از دریافت اکسیژن از محیط، آن را متراکم کرده و از فیلترهای مخصوص عبور می دهد تا غنی سازی شود، سپس آن را به بیمار می رساند. این نوع روند کار نیاز به پرکردن دستگاه و تعویض آن را از بین می برد که تنها یکی از مزایای دستگاه اکسیژن ساز است. دستگاه اکسیژن ساز در انواع گوناگون ساخته می شود که می توان از آن در انواع مراکز درمانی مانند بیمارستان ها، در خانه و برای استفادهی روزمره هنگام بیرون رفتن یا مسافرت استفاده کرد.

شباهت ها و تفاوت های بسیاری میان کپسول اکسیژن و دستگاه اکسیژن ساز وجود دارد و هر کدام مزایای مخصوص به خود را دارند. از این رو لازم است هر شخص پس از بررسی هر دو و مطابق با نیازش برای خرید هر کدام اقدام کند. در این مقاله به بررسی این دستگاه ها پرداخته می شود تا بهتر با آن ها آشنا شوید و انتخاب خود را هوشمندانه و با آگاهی کامل انجام دهید.
مزایا و معایب

کپسول های اکسیژن و دستگاه اکسیژن هر کدام ویژگی های منحصر به فردی دارند که مزایا و معایب آن ها را از هم جدا می کند. از این رو در زیر به بررسی جداگانهی آن ها پرداخته می شود:

کپسول اکسیژن

این کپسول حاوی اکسیژن متراکم است که می تواند به طور مداوم، اکسیژن را با جریان مشخصی به بیمار برساند. برای اینکه بتوان کپسول اکسیژن را به راحتی جابجا کرد، می توان آن را روی ترالی یا هر وسیلهی چرخ دار دیگر قرار داد. برخی از مزایای کپسول اکسیژن، شامل موارد زیر می شود:
  • عدم نیاز به برق

یکی از بزرگترین مزایای کپسول های اکسیژن، عدم نیاز آن ها به استفاده از برق برای اکسیژن رسانی است زیرا برای اکسیژن رسانی تنها به اکسیژن متراکم درون خود تکیه می کنند. پس از تنظیم جریان دلخواه اکسیژن، اکسیژن به بیمار اعمال می شود و برای کار کردن نیازی به باتری یا هرگونه برق ندارد. این بدان معناست که کپسول اکسیژن تا زمانی که ذخیرهی آن به اتمام نرسیده است، قابلیت اکسیژن رسانی به بیمار را دارد.

  • آرام و بی صدا

از آن جایی که عملکرد کپسول اکسیژن، تنها رساندن اکسیژن با نرخ جریانی مشخص به بیمار است، هنگام استفاده از آن صدایی بلند نمی شود. این مسئله کپسول اکسیژن را به گزینه ای مناسب برای استفاده در محیط های آرامی مثل کتابخانه و سینما می کند. علاوه بر این، سکوت دستگاه به خواب آرام و اذیت نکردن افراد دیگر کمک می کند.
  • هزینه ی پایین قیمت اولیه

کپسول های اکسیژن، سنتی ترین نوع از اکسیژن های شخصی هستند که قیمت بالایی ندارند.

استفاده از کپسول اکسیژن علاوه بر مزایا، معایبی نیز دارد که برخی از آن ها در زیر آورده شده است:

  • سنگین و بزرگ بودن

یکی از بزرگ ترین معایب کپسول های اکسیژن وزن زیاد آن هاست که جابجا کردنشان را سخت می کند که برای حل این مشکل، آن را روی وسیله های چرخ دار قرار می دهند. با این حال این مسئله تغییری در سنگینی آن ایجاد نمی کند و همچنان بلند کردن خود کپسول یا بالا بردن آن از پله ها نیاز به قدرت زیادی دارد.
  • محدودیت ذخیرهی اکسیژن

کپسول های اکسیژن تنها ظرفیت مشخصی برای ذخیرهی اکسیژن دارند و هنگامی که اکسیژن درون آن ها تمام شود، لازم است آن ها را دوباره پر کرده یا تعویض کنند.

  • هزینه ی زیاد در طول زمان

با وجود قیمت اولیهی پایین کپسول های اکسیژن، مسئلهی تعویض یا پر کردن منجر به صرف هزینه های بیشتر در طول زمان می شود.

دستگاه اکسیژن ساز