مقایسه دستگاه‌های اکسیژن‌ساز پرتابل با جریان ثابت

در صورتی که به دنبال خرید یک دستگاه اکسیژن‌ساز پرتابل با جریان ثابت هستید، لازم است اطلاعات کامل درباره این دستگاه را داشته باشید تا بتوانید مناسب‌ترین دستگاه را مطابق با نیازتان خریداری کنید؛ از این رو، در این مقاله به بررسی انواع دستگاه‌های اکسیژن‌ساز پرتابل با جریان ثابت پرداخته می‌شود. 

بسیاری از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز تنها دارای تنظیمات پالسی یا ضربانی هستند. دستگاه‌های پالسی که معمولا کوچک و سبکند، مناسب افرادی هستند که به دوز بالایی از اکسیژن نیاز ندارند. در این نوع دستگاه‌ها برای صرفه جویی، اکسیژن تنها در زمان دم تولید شده و هنگام بازدم اکسیژنی از آن خارج نمیشود. افرادی که نیازمند اکسیژن با دوز بالا و با جریان مداوم هستند، بهتر است از اکسیژن‌سازهای جریان ثابت (Continues) استفاده کنند که در تمام مدت استفاده از دستگاه، میزان تنظیم شده مشخصی از اکسیژن را به صورت ثابت هنگام دم و بازدم تولید میکنند. انتخاب نوع ثابت یا پالسی دستگاه برای شما توسط پزشک و پس از بررسی و معاینه‌های گوناگون انجام می‌شود.
چگونه دستگاه‌های اکسیژن‌ساز پرتابل با جریان ثابت را با یکدیگر مقایسه کنیم؟

روش‌های گوناگونی برای مقایسه این دستگاه‌ها وجود دارد، که در این مقاله به هفت مورد از آن‌ها می‌پردازیم:

1. تنظیمات جریان دستگاه

این تنظیمات نحوه انتخاب سطح اکسیژن مورد نیاز در تنظیمات دستگاه با توجه به تجویز پزشک را نشان می‌دهد که در نسخه پزشک به شما داده می‌شود. برای مثال، این مقدار ممکن است 2 لیتر در دقیقه باشد که در تنظیمات ذکر می‌شود. بسیاری از دستگاه‌ها به شما اجازه می‌دهند یک جریان ثابت از نیم لیتر تا 3 لیتر در دقیقه را انتخاب کنید.

2. انواع آلارم (هشدار)

بیشتر دستگاه‌های پزشکی مانند دستگاه اکسیژن‌ساز دارای سیستم‌های هشدار گوناگونی هستند تا ایمنی بیمار حفظ شود. دانستن انواع گوناگون این هشدارها ضروری است که در زیر سه مورد از مهم‌ترین آن‌ها آورده شده است:
  • هشدار باتری ضعیف

بسیاری از افراد دستگاه‌های اکسیژن‌ساز پرتابل را برای استفاده کردن در محیط بیرون از خانه استفاده می‌کنند. از این رو داشتن سیستم هشداری که نشان می‌دهد باتری شما به اتمام خود نزدیک است، ضروری است. با شنیدن این آلارم، به شما این فرصت داده می‌شود تا هر کجا که باشید باتری خود را تعویض کرده یا شارژ کنید تا جریان اکسیژن شما قطع نشود. از این رو بیشتر کاربران، هنگام خرید اکسیژن‌ساز علاوه بر باتری خود دستگاه، یک باتری یدکی نیز خریداری می‌کنند تا بتوانند مدت طولانی‌تری در بیرون از خانه باشند.

  • هشدار پایین بودن خلوص اکسیژن

نام این هشدار در دستگاه‌های گوناگون متفاوت است و به کاربر نشان می‌دهد خلوص اکسیژن دستگاه در حد مطلوبی قرار ندارد. این مسئله از این نظر حائز اهمیت است که تنظیمات جریان دستگاه با فرض بر خالص بودن اکسیژن انجام می‌شود و در صورت پایین آمدن خلوص دستگاه، این تنظیمات اعتبار خود را از دست داده و در برخی شرایط، می‌تواند تا حد زیادی خطرناک باشد.

  • هشدار قطعی جریان اکسیژن

یکی دیگر از هشدارهای ضروری دستگاه اکسیژن‌ساز، هشدار قطعی جریان است که می‌تواند به دلایل مختلفی مانند خراب شدن دستگاه یا ایرادی در تیوب (شلنگ اکسیژن) آن اتفاق بیفتد. در هر صورت، کاربر به محض قطعی جریان اکسیژن می‌بایست خبردار شده و درصدد رفع مشکل بر بیاید.
3. قابل حمل بودن

هرچه دستگاه شما سنگین‌تر باشد، قابلیت حمل و نقل آن کمتر خواهد بود. در واقع دستگاه‌هایی که نام پرتابل را یدک می‌کشند، اما وزن بالایی دارند، عملا پرتابل (قابل حمل) محسوب نمی‌شوند. از این رو بهتر است پیش از خرید دستگاه اکسیژن‌ساز حتما وزن آن را بررسی کنیم. برای مثال در صورتی که در اطلاعات دستگاه وزن 5 کیلویی قید شده است، می‌توانید یک دمبل 5 کیلویی برداشته و امتحان کنید چه مقدار هنگام جابجا کردن آن احساس راحتی می‌کنید. برخی از دستگاه‌های پرتابلی که وزن بالاتری دارند، معمولا همراه با کیف یا چرخ حمل و نقل عرضه می‌شوند. این کیف‌ها و چرخ‌های حمل و نقل را می‌توان به طور جداگانه نیز خریداری کرد تا باری روی شانه‌هایتان نباشد.

4. باتری یدکی

بسیاری از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز پرتابل، دارای باتری‌های یدکی هستند؛ با این حال کیفیت این باتری‌ها با هم متفاوت است. برای به دست آوردن درک بهتری از کیفیت این باتری‌ها، می‌توانید مدت زمان شارژ شدن باتری و نگه داشتن ذخیره باتری آن‌ها را با هم مقایسه کنید.

5. میزان سر و صدا

یکی از مواردی که کمتر پیش از خرید دستگاه به آن توجه می‌شود، میزان صدای دستگاه است. در صورتی که صدای دستگاه، بسیار بالا باشد ممکن است خود و اطرافیانمان را اذیت کند. میزان این صدا معمولا با دسیبل روی دستگاه نوشته می‌شود. برای درک بهتر میزان صدایی که دستگاه تولید می‌کند، در نظر بگیرید صدای یک مکالمه معمولی در خانه 50 دسیبل است، در حالی که صدای ماشین حمل زباله صدایی تا اندازه 80 دسیبل دارد. حال می‌توانید صدای مندرج در بخش اطلاعات دستگاه را با در نظر گرفتن این موارد متصور شده و انتخابتان را بر این اساس انجام دهید.

6. میزان اشباع اکسیژن

تراکم بسیاری از دستگاه‌های اکسیژن‌ساز، تا اندازه‌ای است که با خلوص اکسیژن در سطح دریا برابری کند. میزان اشباع اکسیژن در واقع می‌تواند شدت خلوص اکسیژن دستگاهتان را نشان دهد. لازم به ذکر است، انتخاب یک دستگاه، تنها با توجه به میزان خلوص اکسیژن ضروری نیست، با این حال در صورتی که خلوص آن زیر 80 درصد باشد، به اندازه کافی قوی نیست تا برای مصارف درمانی استفاده شود.
7. تاییدیه اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FFA)

در صورتی که تحت اکسیژن‌درمانی قرار دارید و زیاد به سفرهای خارج از کشور می‌روید، توصیه می‌شود دستگاهی خریداری کنید که تاییدیه FFA را دارد. البته لازم است پیش از سفر با خط هوایی تماس گرفته و آن‌ها را در جریان شرایط خود قرار دهیم. 

پیشنهاد

دو دستگاه اکسیژن‌ساز معتبر که تمام نکات بالا در موردشان صدق می‌کند، در زیر معرفی شده‌اند:

  • دستگاه اکسیژن‌ساز با جریان ثابت Respironics SimplyGo

این دستگاه که تنها پنج کیلو وزن دارد، به راحتی قابل حمل است و در تنظیمات خود علاوه بر جریان ثابت، جریان پالسی را نیز دارد که آن را تبدیل به انتخابی عالی برای نیازهای گوناگون می‌کند.

  • دستگاه اکسیژن‌ساز با جریان ثابت SeQual Eclipse 5

این دستگاه به سبکی دستگاه پیشین نیست، اما برای حل این مشکل همراه با چرخ حمل و نقل به فروش می‌رسد. دستگاه SeQual Eclipse 5 نیز در تنظیمات خود علاوه بر جریان ثابت، جریان پالسی را نیز ارائه می‌کند که آن را به گزینه‌ای محبوب تبدیل کرده است.

سخن آخر

دستگاه‌های اکسیژن‌ساز بسیاری برای خرید وجود دارند که برای انتخاب میان آن‌ها می‌بایست موارد بسیاری در نظر گرفته شوند. توصیه می‌شود، این انتخاب را با توجه به نسخه پزشک و نیازهای خود انجام داده و آن را سرسری نگیرید.شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.

    بیشتربدانید: