مزایای استفاده از دستگاه بای پپ برای آپنهی خواب

کیفیت خواب بسیاری از افراد در سراسر جهان بسیار پایین است که می تواند دلایل مختلفی از جمله اضطراب و انواع بیماری های تنفسی داشته باشد. یکی از این بیماریهای تنفسی آپنه ی خواب است که به موجب آن تنفس فرد هنگام خوابیدن قطع و وصل میشود. خوشبختانه این بیماری با استفاده از دستگاه های کمک تنفسی سی پپ و بای پپ قابل درمان است. این دستگاه ها با استفاده از فشار مثبت هوا، راه هوایی بیمار را باز نگاه داشته و به تنفس او در حین خواب کمک می کنند. تفاوت میان این دو دستگاه در نوع اعمال فشار است که در سی پپ یک فشار ثابت است، در حالی که این فشار در بای پپ برای دم و بازدم متفاوت است. این بدان معناست که می توان در تنظیمات آن فشار دم را در حالت بیشتر یا کمتری تنظیم کرد. بسیاری از افراد برای درمان آپنهی خواب از دستگاه سی پپ استفاده می کنند، با این حال فشار ثابت این دستگاه ممکن است برای همه مناسب نباشد و برای آن ها احساس ناراحتی ایجاد کند. در این صورت استفاده از دستگاه بای پپ پیشنهاد می شود که می تواند برای درمان بسیاری از بیماری های ریوی و تنفسی موثر واقع شود.
از دستگاه بای پپ به چه منظور استفاده می شود؟

این دستگاه با ارائه ی فشارهای گوناگون برای دم و بازدم، عمل تنفس را در هر دو حالت برای بیمار آسان تر می کند. این مسئله به خصوص در فشار در محدوده ی بیست اهمیت دارد، زیرا تنفس در این محدوده می تواند بسیار سخت باشد. دستگاه بای پپ برای بیماری هایی مانند نارسایی احتقانی قلب و بیماریهای پیچیده ی ریوی نیز تجویز میشود. هنگام تجویز، برای انتخاب نوع دستگاه کمک تنفسی و میزان فشار لازم برای بیمار از تست خواب استفاده میشود.

مزایای استفاده از دستگاه بای پپ

دستگاه بای پپ یک روش درمانی مناسب برای بسیاری از افرادی است که دچار مشکلات تنفسی اند. سیستم تنفسی این افراد هنگام دریافت اکسیژن و خروج دی اکسید کربن به خوبی عمل نمیکند و نمی تواند این گازها را به مقدار کافی جذب یا دفع کند. دستگاه بای پپ میتواند به بهبود این فرآیند کمک کرده و عملکرد بدن را بهبود ببخشد. اختلال در این فرآیند ممکن است در نهایت منجر به هیپوکسمی شود که بسیار خطرناک است و در مواردی منجر به مرگ فرد میشود. برخی از مزیای این دستگاه عبارتند از:

تسهیل عمل بازدم در افراد

این نکته مزیت بسیار بزرگی برای افرادی است که نیازمند فشار تنفسی بیشتری هستند. هنگامی که برای یک شخص فشار هوای بالاتر از حد استاندارد تجویز میشود، تا از افت راه هوایی او جلوگیری شود، عمل بازدم می تواند تبدیل به امری چالش برانگیز و ناراحت کننده شود. بنا به نظر متخصصان، تلاش زیاد برای انجام عمل بازدم، کاری طاقت فرساست و در برخی از موارد می تواند منجر به افزایش میزان دی اکسید کربن در خون شود. از این رو غالبا افراد استفاده از دستگاه بای پپ را به سی پپ ترجیح میدهند.
بای پپ دارای ویژگی تنظیم زمان تنفس به صورت اختیاری است.

این ویژگی نرخ تنفس بیمار را در خواب اندازه گرفته و نسبت به شرایط بیمار برای او میزان فشار ایده آل در حالت دم و بازدم را تنظیم میکند. هنگامی که فردی در خواب است، اگر برای مدتی طولانی عمل دم را انجام ندهد، دستگاه بای پپ به طور موقت، فشار دستگاه را افزایش میدهد. این افزایش فشار کمک می کند بیمار مجبور به نفس کشیدن شود. هنگامی که فرد به حالت طبیعی تنفس بازگردد، تنظیمات دستگاه به حالت و فشار قبلی بازمی گردد.

چگونه میتوان اکسیژن را به دستگاه بای پپ وصل کرد؟

به طور کل، دستگاه بای پپ هوای محیط را به درون خود میکشد، آن را متراکم میکند و پس از عبور دادن از فیلترها برای جداسازی انواع باکتری و مواد آلرژی زا فشار هوا را بر بیمار اعمال میکند. با این حال در برخی از موارد برای بیمار اکسیژن درمانی با اکسیژن خلوص بالا تجویز میشود که می توان آن را به دستگاه بای پپ وصل کرد تا اکسیژن را از طریق انواع ماسک به بیمار برساند. افرادی که دچار بیماریهای زیر باشند، معمولا نیازمند استفاده از اکسیژن درمانی هستند: