مبارزه با اضطراب و بیماری مزمن انسدادی ریه

شرایط بسیاری مانند تنگی نفس و عدم توانایی در نفس کشیدن می‌تواند منجر به احساس اضطراب در افرادی شود که دچار بیماری‌های مزمن انسدادی ریه (COPD)هستند. هنگام قرار گرفتن در موقعیت‌های سختی از این دست، لازم است به یاد داشته باشید که در این شرایط تنها نیستید و می‌توانید از دیگران کمک بگیرید. در این مقاله به ارتباط میان اضطراب و بیماری مزمن انسدادی ریه پرداخته شده و تکنیک‌هایی ذکر می‌شود تا به کمک آن بتوانید احساسات خود را مدیریت کرده و بر نگرانی‌های خود غلبه کنید.

اضطراب چیست؟

اضطراب در واقع بخشی طبیعی از سیستم هشدار بدن محسوب می‌شود و نشان می‌دهد اتفاقی نگران‌کننده در حال صورت گرفتن است. اضطراب گاهی در اثر افکار ترسناک و نگران کننده در ذهن به وجود می‌آید. در مواقع دیگر این اضطراب ناشی از وقوع اتفاقاتی در محیط خارج از ذهن است که احساس می‌کنید کنترل آن از دست شما خارج است و می‌تواند حادثه‌ای بزرگ یا ابتلا به بیماری‌های مزمن باشد. افراد مبتلا به COPD غالبا در ابتدای بیماری خود اضطراب را تجربه می‌کنند که منجر به افزایش تنگی نفس در آن‌ها می‌شود. عدم توانایی در نفس کشیدن برای بدن یک شرایط اورژانسی محسوب می‌شود که در نتیجه منجر به مخابره پیام اضطراری می‌شود. این پیام اضطراری در واقع حامل این خبر است که مشکلی در بدن وجود دارد و ما آن را به صورت اضطراب احساس می‌کنیم. با این حال، پس از تشخیص بیماری و فهمیدن این که مبتلا به COPD هستید، می‌دانید تنگی نفس شرایط اورژانسی محسوب نمی‌شود و در واقع یکی از علائم بیماریتان است. در این زمان احساس اضطراب برای شما مشکل ایجاد کرده و در عملکردتان اختلال ایجاد می‌کند. نکات بسیاری وجود دارند که ‌می‌توانند به شما در مدیریت اضطرابتان کمک کنند؛ زیرا با وجود این که انواع اضطراب با گذر زمان برطرف می‌شوند، می‌توانند در زندگی شما اختلال ایجاد کنند.

 چگونه تشخیص بدهیم دچار مشکلات مربوط به اضطراب هستیم؟

احساس اضطراب ممکن است در هر شخصی ایجاد شود و به طور کل، برخی از افراد همیشه و بدون تاثیر عوامل بیرونی دچار اختلال‌های اضطراب می‌شوند. اضطراب‌های موقعیتی در برخی مواقع به تدریج روی هم انباشته شده و مشکلات بزرگ‌تری مانند اختلالات اضطراب را ایجاد کنند. اضطراب انواع گوناگونی دارد که برخی از آن‌ها اختلال اضطراب فراگیر (GAD)، اختلال هراس، فوبیای اجتماعی، آگورافوبیا، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)و اختلال وسواسی جبرینام  (OCD)دارند. در زیر به بررسی رایج‌ترین انواع اضطراب می‌پردازیم:

اختلال اضطراب فراگیر (GAD)

داشتن یک بیماری مزمن مانند COPD می‌تواند منجر به بروز احساس نگرانی و ترس در فرد شود؛ به خصوص در شرایطی که بیماری در وضعیت پیشرفته است. حتی در افر