سی پپ یا هوای مداوم و پیوسته چیست؟

CPAP نوعی فشار راه هوایی مثبت است که جریان هوا را برای حفظ فشار مداوم جهت باز ماندن مجاری تنفسی، وارد مجاری تنفسی افراد می‌کند. دستگاه سی پپ جریان مداوم هوا را از طریق لوله و ماسک به مجرای تنفسی منتقل می‌کند. دستگاه‌های سی پپ، به ویژه آن‌هایی که دارای ماسک صورت هستند، می‌توانند مقدار قابل توجهی از میزان هوا در نتیجه اکسیژن مصرف کننده را فراهم کنند. بسیاری از آن‌ها را می‌توان به راحتی تنظیم کرد تا فشار هوای حتی بالاتر از آنچه معمولا لازم است تامین شود. کسانی که بیشتر در معرض خطر مشکلات تنفسی ویروس کرونا قرار دارند، از جمله افراد مسن یا بیماران قلبی، می‌توانند از این دستگاه برای تامین فشار هوای مورد نیاز خود به صورت مداوم استفاده کنند.سی پپ چیست؟
سی پپ (CPAP) مخفف عبارتی است به معنی فشار مجرای هوای مثبت پیوسته. دستگاه سی پپ از مقدار کمی فشار هوا استفاده می‌کند تا مجاری تنفسی را باز نگه دارد. اغلب از این دستگاه برای کمک به بیمارانی استفاده می‌شود که در تنفس در هنگام خواب دچار مشکل هستند. به عبارت دقیق‌تر، کاری که دستگاه سی پپ انجام می‌دهد این است که جلوی بسته شدن مجاری تنفسی فرد در طول خواب را می‌گیرد و اطمینان حاصل می‌کند که فرد در طول خواب تنفس طبیعی دارد.

CPAP بهترین روش درمان آپنه‌ی انسدادی خواب به ویژه برای بیماران با مشکلات تنفسی از جمله کرونا است. اگر به صورت مداوم از آن استفاده شود می‌تواند علائم بیمار را کاملا از بین ببرد. اما ممکن است هنگام شروع استفاده از این دستگاه، ماسک برای بیماران آزار دهنده باشد، یا ممکن است خشکی بینی آن‌ها را اذیت کند. با تنظیمات لازم جهت استفاده‌ی راحت‌تر از این دستگاه زیر نظر پزشک متخصص می‌توان از بروز چنین مشکلاتی جلوگیری کرد.

استفاده از  Cpap - سی پپ برای بیماران کرونا  Covid 19

دستگاه‌های سی پپ، که به طور معمول برای مدیریت آپنه‌ی انسدادی خواب (OSA) استفاده می‌شوند، یک گزینه‌ی کم تهاجمی برای درمان برخی از علائم تنفسی ویروس کرونا هستند. بسیاری از پزشکان که در خط مقدم بیماری همه گیر ویروس کرونا کار می‌کنند  با استفاده از دستگاه‌های CPAP برای تنفس، میزان مرگ و میر و شانس بهبودی این بیماران را به شکل چشمگیری کاهش داده‌اند.

نحوه کارکرد سی پپ
حتماً دیده‌اید که دستگاه کمک تنفسی سی پپ (CPAP)، ماسکی برای قرار گرفتن روی دهان، بینی و یا هر دو دارد. اما نحوه عملکرد سی پپ چگونه است؟ این دستگاه چطور به تنفس بیمار کمک می‌کند؟ در واقع، سی پپ ستونی از هوای فشرده با فشار ثابت و مشخصی را به طور پیوسته به سمت دهان و بینی بیمار (که ماسک جلوی صورتش قرار گرفته است) هدایت می‌کند. با باز شدن دهانه‌ی نای بیمار برای انجام عمل دم، فشار از طریق مجاری تنفسی منتقل شده و به باز شدن آن‌ها کمک می‌کند. هچ‌گونه جریان هوای دمی از طریقسی پپ وجود ندارد. اگر حجمی به حجم جاری ریه (حجم هوایی که در هر دم یا باز دم به ریه وارد یا از آن خارج می‌شود) اضافه شود ناشی از حجمی است که در اثر فشار به مجاری تنفسی افزوده شده است.

در زمان کمبود دستگاه‌های اکسیژن ساز، پزشکان کشف کردند که می‌توان از دستگاه‌های اصلاح شده‌ی CPAP برای درمان بیماران covid 19 نیز استفاده کرد. تحقیقات بیشتر، فواید فشار مداوم راه هوایی (CPAP) را در کاهش احتمال بستری شدن بیماران مبتلا به ویروس کرونا نشان می‌دهد که این امر بار بیمارستان‌هایی را که در این شرایط با کمبود تخت مواجه هستند، کاهش می‌دهد. سی پپ همچنین برای برخی از بیماران covid 19 که در بیمارستان بستری شده‌اند، نیاز به دستگاه‌های اکسیژن رسان را به حداقل می‌رساند.
استفاده از این دستگاه‌ها محدود به تجهیزات پزشکی بیمارستانی نیست. امروزه کلیه‌ی بیماران با مشکلات تنفسی می‌توانند دستگاه سی پپ را برای مصارف خانگی نیز تهیه کنند. CPAP می‌تواند با از بین بردن مکث‌های تنفسی در خواب، الگوی خواب طبیعی را بازیابی کرده و کل زمان خواب را افزایش دهد. جهت استفاده از دستگاه سی پپ برای بیماران کرونا در خانه، باید در مورد آن با پزشک مشورت کرده و به دنبال دستورالعمل‌های کلی برای عفونت ویروس کرونا باشید. امروزه مدل‌های زیادی از دستگاه‌ها، ماسک‌ها و لوازم جانبی CPAP در دسترس هستند. پزشکان می‌توانند به شما کمک کنند تا بر اساس نیاز خود، مناسب‌ترین دستگاه را پیدا کنید.

شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید دستگاه سی پپ نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.

بیشتربدانید: