سی پپ چیست؟

سی پپ (CPAP) مخفف عبارتی است به معنی فشار مجرای هوای مثبت پیوسته. دستگاه سی پپ از مقدار کمی فشار هوا استفاده می‌کند تا مجاری تنفسی را باز نگه دارد. اغلب از این دستگاه برای کمک به بیمارانی استفاده می‌شود که در تنفس در هنگام خواب دچار مشکل هستند. به عبارت دقیق‌تر، کاری که دستگاه سی پپ انجام می‌دهد این است که جلوی بسته شدن مجاری تنفسی فرد در طول خواب را می‌گیرد و اطمینان حاصل می‌کند که فرد در طول خواب تنفس طبیعی دارد.
غالباً دستگاه کمک تنفسی سی پپ از اجزای زیر تشکیل شده است:

- یک ماسک که روی دهان و بینی و یا تنها روی بینی را می‌پوشاند، یا پلاگی که داخل بینی قرار داده می‌شود.

- لوله‌ای که ماسک سی پپ را به موتور آن وصل می‌کند.

- موتوری که هوا را به داخل لوله هدایت می‌کند.

ممکن است بپرسید سی پپ برای چه کسانی کارایی دارد؟ درمان با دستگاه سی پپ یکی از درمان‌های بسیار رایج برای بیماران مبتلا به آپنه خواب انسدادی است که در آن هوای کافی به ریه‌ها نمی‌رسد. همچنین از سی پپ برای کمک به تنفس نوزادانی که ریه‌های آن‌ها هنوز به طور کامل شکل نگرفته استفاده می‌شود. سی پپ هوا را به داخل بینی نوزاد هدایت می‌کند تا به پر شدن ریه‌های او کمک کند.

وقتی استفاده از این دستگاه برای بیمار تجویز شود، اغلب متخصصی به بیمار در تنظیم دستگاه  سی پپ کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که تنظیمات کاملاً مناسب مشخصات فرد هستند. مسئله‌ی مهم این است که فشار هوای دستگاه تنها به‌قدری باشد که مجاری تنفسی را در هنگام خواب باز نگه دارد.بیشتربدانید:

سی پپ انواع مختلفی دارد و در صورتی که بیمار با نوع خاصی از آن راحت نباشد می‌تواند با پزشک مشورت کند و نوع دیگری را که برای او مناسب‌تر است انتخاب کند. اما به هر حال عادت کردن به دستگاه مدتی طول می‌کشد. این زمان برای بیماران مختلف متفاوت است. برای بعضی از بیماران ماه‌ها طول می‌کشد تا به استفاده از سی پپ عادت کنند، در حالی که برای برخی دیگر تنها چند روز طول می‌کشد.

هرچند استفاده از دستگاه دشواری‌هایی دارد و عادت به آن طول می‌کشد، مزایای استفاده از سی پپ واقعاً قابل توجه هستند. از این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- باز نگه داشتن مجاری تنفسی در حین خواب

- کاهش یا از بین بردن کامل خر و پف

- افزایش کیفیت خواب

- کاهش خواب‌آلودگی در طول روز که از علایم آپنه خواب است

- جلوگیری از فشار خو