ویروس کرونای جدید باعث ایجاد عفونت تنفسی به نام covid 19  می‌شود. این ویروس وارد مجاری تنفسی شده و می‌تواند نفس کشیدن را برای بیمار سخت کند. ونتیلاتور دستگاهی است که در این شرایط به بهبود وضعیت بیماران کمک می‌کند. در این مطلب، نقش دستگاه ونتیلاتور برای بیماران کرونا را بررسی خواهیم کرد.

دستگاه ونتیلاتور چیست؟

ونتیلاتور دستگاهی است که فرآیند تنفس بدن را هنگامی که بیماری باعث از کار افتادن ریه‌ها می‌شود، بر عهده می‌گیرد. این دستگاه به بیماران زمان می‌دهد تا با عفونت مقابله کرده و بهبود یابند. ویروس کرونا نیز باعث آسیب به ریه‌ها می‌شود و با کاهش سطح اکسیژن بدن، تنفس را دشوار می‌کند. برای تسکین این امر، از دستگاه ونتیلاتور برای فشار دادن هوا، با افزایش سطح اکسیژن، به داخل ریه‌ها استفاده می‌شود. ونتیلاتور همچنین دارای یک مرطوب کننده است که گرما و رطوبت را به منبع هوا اضافه می‌کند تا با دمای بدن بیمار هماهنگ شود.
نحوه کارکرد ونتیلاتور
وقتی فردی برای تنفس مصنوعی به ونتیلاتور نیاز داشته باشد، لوله‌ای به نام لوله تراشه (لوله ET) را از طریق بینی یا دهان وارد نای بیمار می‌کنند. البته در مواردی هم لوله از طریق جراحی تراکستومی و برش دادن گلو، مستقیم در نای بیمار قرار داده می‌شود. طرف دیگر این لوله به ونتیلاتور متصل می‌شود. لوله تراشه و ونتیلاتور کارهای مختلفی انجام می‌دهند. نحوه کارکرد ونتیلاتور به این صورت است که ترکیبی از هوا و اکسیژن را به سمت ریه‌های بیمار هدایت می‌کند تا اکسیژن‌رسانی به بدن انجام شود. دیگر عملکرد ونتیلاتور این است که فشار اندکی را در مجاری تنفسی به صورت ثابت نگه می‌دارد و مانع از روی هم خوابیدن یا به اصطلاح کلاپس شدن آلوئول‌ها یا کیسه‌های هوایی داخل شش‌ها می‌شود. به این فشار اندک، فشار مثبت انتهای بازدمی (PEEP) گفته می‌شود. لوله ET همچنین این امکان را به پزشک یا پرستار می‌دهد که با مکش، مخاط را از مجاری تنفسی خارج کند.استفاده از ونتیلاتور برای بیماران کرونا  Covid 19

تخمین‌ها تاکنون نشان می‌دهند که حدود 6 درصد از افرادی که مبتلا به covid 19 هستند، به شدت بیمار می‌شوند و ممکن است از هر 4 نفر 1 نفر به دستگاه تنفسی برای استنشاق نیاز داشته باشد. از آن جا که ونتیلاتور به نفس کشیدن بیماران تنفسی کمک می‌کند، اغلب از آن به عنوان «دستگاه تنفس» یا «ماسک تنفس» یاد می‌شود. از نظر فنی، ماسک تنفسی ماسکی است که کارکنان پزشکی هنگام مراقبت از فرد مبتلا به بیماری مسری از آن استفاده می‌کنند. ونتیلاتور دستگاه اکسیژن رسان با لوله‌هایی است که به مجاری تنفسی بیمار متصل می‌شود.
Covid 19 مجاری تنفسی را ملتهب کرده و اساسا ریه‌ها را در مایعات غرق می‌کند. ونتیلاتور به صورت مکانیکی به پمپاژ اکسیژن به بدن کمک می‌کند. هوا از طریق لوله‌ای عبور کرده و در دهان بیمار قرار می‌گیرد. می‌توان دستگاه را طوری تنظیم کرد که بیمار در هر دقیقه تعداد معینی نفس بکشد. علاوه بر این، اگر بیمار در مدت زمان مشخص نفس نکشید، دستگاه به طور خودکار هوا را به ریه‌های او می‌رساند.
لوله‌ی تنفسی ممکن است برای بیمار اذیت کننده باشد. برخی از افراد هنگام استفاده از دستگاه ونتیلاتور ممکن است نتوانند به طور عادی غذا بخورند و بنوشند. در این صورت، باید مواد مغذی خود را از طریق IV دریافت کنند، که با سوزن وارد یکی از رگ‌ها می‌شود. افرادی که علائم خفیف‌تری دارند ممکن است با استفاده از ماسک‌های صورت، ماسک‌های بینی یا دهان اکسیژن رسانی شوند که باعث می‌شود هوا یا مخلوط اکسیژن به داخل ریه‌ها هدایت شود. در این روش دیگر نیازی به لوله‌های داخلی نیست و از آن به عنوان تهویه‌ی «غیر تهاجمی» یاد می‌شود.

اگرچه دستگاه ونتیلاتور برای بیماران کرونا یا سایر افراد با مشکلات تنفسی دستگاهی ضروری برای استنشاق و بازدم است، اما بیماری را درمان نمی‌کند؛ صرفا باعث بهبود بیماری و عملکرد ریه‌ها می‌شود.
با روند بهبودی بیمار، پزشک تنفس او را آزمایش می‌کند. ونتیلاتور متصل می‌ماند اما می‌توان آن را تنظیم کرد تا بیمار بتواند به تنهایی نفس بکشد. هنگامی که تنفس بیمار به حالت طبیعی برگشت، لوله‌ها برداشته شده و ونتیلاتور خاموش می‌شود.

شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید دستگاه ونتیلاتور  نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.


بیشتربدانید: