حقایقی در ارتباط با اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم (ASD) که با نام اوتیسم یا اتیسم نیز شناخته می‌شود، یک اختلال نورولوژيكي است که معمولا در سال‌هاي اوليه رشد كودك تشخیص داده می‌شود و تاثیر آن در زمینهی مهارتهای رفتاری، اجتماعی و ارتباطی در فرد با دیگران است. برخلاف تصور عموم، اوتیسم تنها به یک نوع محدود نمیشود و انواع گوناگون آن ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطیا‌ند. با توجه به طیفی بودن این اختلال، افرادی که اوتیسم دارند، ویژگیهای گوناگونی نسبت به یکدیگر دارند. در زیر به بررسی حقایق در رابطه با این اختلال میپردازیم:
اوتیسم چیست؟
اوتیسم یا اتیسم که با نام اختلال طیف اوتیسم (ASD) نیز شناخته می شود، به طور کل نوعی اختلال است که می تواند منجر به چالش های گوناگونی در مهارت های رفتاری، اجتماعی و ارتباطی در آن ها شود. این اختلال در واقع يك اختلال نورولوژيكي است كه خودش را در سال‌هاي اوليه رشد كودك نشان می دهد و در زمینه ی يادگيري چگونگي ارتباط و تعامل اجتماعی با ديگران برای او مشکل ایجاد می کند. طبق اظهارات مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها (CDC)، امروزه در آمریکا از هر ۵4 کودک یک نفر اوتیسم دارد. در سال 2013، انجمن روانشناسی آمریکا 4 نوع اوتیسم را زیر چتر اختلال طیف اوتیسم (ASD) قرار داد که شامل اختلال اوتیسم (درخودماندگی)، اختلال فروپاشی دوران کودکی، اختلال فراگیر رشد و سندروم اسپرگر می شود. غالبا این افراد از لحاظ ظاهری هیچ تفاوتی با دیگر افراد ندارند و تنها روش یادگیری، برقراری ارتباط و رفتارشان با دیگران متفاوت است. علاوه بر این، توانایی های این افراد ممکن است تا حد زیادی بالاتر از حد متوسط جامعه یا تا حد زیادی پایین تر از حد متوسط باشد و برای هر فرد متفاوت است.

1. امروزه در آمریکا از هر 68 نفر، یک نفر دارای اختلال  طیف اوتیسم است. بنا بر مشاهدات این اختلال در پسران تا 5 برابر بیشتر از دختران دیده می‌شود.

2. اختلال  طیف اوتیسم یکی از اختلالاتی است که آمار آن به سرعت در حال افزایش است. در واقع، تعداد افراد دارای اوتیسم از کل کودکانی که دیابت، سرطان و ایدز دارند، بیشتر است.

3. واژه اوتیسم از کلمه یونانی autos وام گرفته شده است که به معنای خود است و اوتیسم از نظر لغوی، تنها معنا می‌شود.

4. اختلال طیف اوتیسم، همه افراد فارغ از جنسیت، نژاد، ملیت، مذهب و موارد دیگر را تحت تاثیر قرار داده و هیچ تمایزی بین افراد قائل نمی‌شود.

5. در اواخر دهه 90 میلادی، این اختلال، اختلال طیف اوتیسم نام‌گذاری شد که شامل انواع اوتیسم در سطوح گوناگون می‌شود.

6. این اختلال معمولا پیش از سه سالگی تشخیص داده می‌شود.

7. هر چه زمان تشخیص این اختلال زودتر باشد، روش‌های کنترل و برخورد با آن تاثیر بهتری بر زندگی فرد می‌گذارد و کیفیت زندگی آن‌ها را افزایش می‌دهد.

8. مطالعات نشان می‌دهد مداخلات زودهنگام روان‌شناختی می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی برخی از افراد دارای اوتیسم داشته باشد. این مداخلات برای تاثی