جلوگیری از خشکی بینی، دهان و گلو هنگام اکسیژن درمانی

در صورتی که که میزان استفاده ی شما از دستگاه اکسیژن ساز بیشتر از چند ساعت در روز است، یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شما ایجاد شود، احساس خشکی و ناراحتی در دهان، بینی و گلو است. این اتفاق ممکن است در ابتدای شروع روند اکسیژن درمانی برای بسیاری از افراد اتفاق بیفتد که برخی به آن عادت کرده و برخی دیگر برای رفع آن از انواع راه حل ها استفاده می کنند.
در صورت رعایت کردن چند نکته ی کوچک دیگر نیازی به مقابله با خارش پوست، خون دماغ و اتفاقاتی از این دست نیست و می توان به راحتی از وقوع آن ها جلوگیری کرد. یکی از مهم ترین نکات که می بایست رعایت شود، تمیز نگاه داشتن دستگاه و متعلقات آن است. در ابتدای  شروع روند اکسیژن درمانی، ممکن است ورود جریان هوا اندکی عجیب باشد که با مرور زمان می توان به آن عادت کرد. این نکته حائز اهمیت است که بیمار، دقیقا همان جریان اکسیژنی را استفاده کند که برای او تجویز شده است ومقدار آن را به دلخواه کم یا اضافه نکند، زیرا ممکن است تبعات جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به یاد داشته باید هدف اصلی اکسیژن درمانی، رساندن اکسیژن به مقدار لازم برای بدنتان است.
جلوگیری از خون دماغ

خون دماغ شدن معمولا به دلیل خشک شدن بینی در اثر جریان ثابت اکسیژن اتفاق می افتد. در این روند، پوست حساس درون بینی تحریک شده و برخوردهای کوچک نازال کانولا با آن می تواند منجر به ایجاد خراش در پوست آن شود. علاوه بر این، خون دماغ می تواند در شرایطی اتفاق بیفتد که از اکسیژن با جریان بالا توط ماسک تمام صورت استفاده شود. همچنین ممکن است همراه با مخاط بینی خون دیده شود که آن نیز هنگام اکسیژن درمانی طبیعی است و در اثر خشکی محیط درون بینی اتفاق می افتد. برای جلوگیری از خون دماغ شدن و خشکی پوست می توانید از بالم های مرطوب کننده ای استفاده کنید که به طور خاص برای خشکی بینی در اثر اکسیژن درمانی ساخته شده اند. در غیر آن صورت می توان روغن کنجد را جایگزین بالم نمود. روغن کنجد به صورت طبیعی خاصیت ضد التهاب دارد و می تواند علاوه بر رفع خشکی، شما را از جرم هایی که در بینی تان هستند، محافظت کنند. برای اعمال بالم یا روغن کنجد، شما می توانید لایه ی نازکی از هرکدام را با استفاده از گوش پاک کن یا دست تمیز داخل بینی بگذارید، زیرا مقدار زیاد آن لازم نیست و ممکن است منجر به احساس ناراحتی شود.

 افزودن رطوبت

معمولا می توان با استفاده از دستگاه مرطوب کننده در کنار اکسیژن ساز، از خشکی گلو و بینی جلوگیری کرد یا درصدد درمان آن برآمد. این مرطوب کننده به دستگاه اکسیژن ساز متصل شده و هوا را قبل از اعمال بر بیمار، دارای رطوبت می کند تا منجر به ایجاد خشکی در بدن بیمار نشود. در صورتی که استفاده از مرطوب کننده های متصل به اکسیژن ساز کمکی به رفع خشکی نکرد، می توانید از دستگاه بخور و رطوبت ساز خانگی استفاده کنید تا به هوای محیط نیز رطوبت اضافه شود. استفاده از این دستگاه بیشتر برای افرادی که در طول شب نیازمند اکسیژن درمانی هستند توصیه می شود زیرا درآن زمان معمولا فرد از طریق دهان نفس می کشد. لازم به ذکر است، آبی که در این دستگاه استفاده می شود، می بایست آب تمیز و مقطر باشد.
دستگاه خود را پاکیزه نگاه دارید

دستگاه خود و تمام تجهیزات متعلق به آن را که شامل تیوب (شلنگ اکسیژن)، نازال کانولا و مرطوب کننده می شود، پاکیزه نگاه دارید. معمولا شست و شوی آن ها می بایست هفته ای یک بار انجام شود، با این حال ممکن است این مقدار با توجه به دستور سازنده ی دستگاه متفاوت باشد و لازم است بنابر آن عمل کنید. همچنین بنا بر دستور العمل فروشنده، لازم است نازال کانولا و تیوب ها هر چند مدت یک بار تعویض شوند. انجام دادن این مسائل می تواند به شما در کاهش خشکی بینی، دهان و گلویتان هنگام اکسیژن درمانی کمک کند. در آخر به یاد داشته باشید که در رابطه با تمام مسائل و نگرانی هایتان در رابطه با روند درمان، از پزشک خود مشورت خواسته و بنا به دستورات وی عمل کنید.


شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.