اکسیژن درمانی و پاسخ به سوالات مربوط به آن

اکسیژن درمانی یکی از روش هایی است که به ما در حفظ سلامت ذهن و بدن کمک بسیاری میکند. این روش درمانی به درمان انواع بیماری، افزایش سطح انرژی و سلامت کلی بدن کمک کرده و مزایای بسیاری دارد. در زیر به بررسی این روش درمانی و سوال هایی که ممکن است در رابطه با آن برای افراد پیش بیاید، میپردازیم.
اکسیژن درمانی چیست؟

اکسیژن درمانی نوعی درمان است که به موجب آن، اکسیژن غنی، خالص و مکمل برای بهبود سلامت یا ریکاوری به ریه ی فرد رسانده میشود. بیماری ها و مشکلات فراوانی را از این طریق میتوان درمان کرد که برخی از آنها شامل انواع جراحات و سوختگی، آسم، میگرن، بیماریهای مزمن انسدادی ریه و بیماریهای عصبی عضلانی میشود. اکسیژن یک منبع طبیعی برای درمان بدن است که دریافت میزان بیشتر و خالص آن با تجویز پزشک در درمان بیماری ها میتواند اثرات شگفت انگیزی داشته باشد. این روش درمانی علاوه بر مصرف خانگی، به طور گسترده در انواع مراکز درمانی مانند بیمارستان ها و کلینیک ها استفاده میشود. هنگامی که برای افراد اکسیژن درمانی تجویز میشود ممکن است در ابتدا دچار استرس و نگرانی شوند اما لازم است به خاطر داشته باشند ،این روش درمان کیفیت زندگی شان را تا حد زیادی بهبود میدهد. میزان جریان اکسیژن لازم، زمان انجام آن و تعداد ساعات لازم در طول روز همگی بستگی به مواردی مانند نوع بیماری و شرایط بیمار دارند و بنا به تشخیص پزشک مشخص میشوند. در صورتی که در رابطه با هرکدام از این مسائل برای شما سوالی به وجود آمد یا با مشکلی روبرو شدید، از پزشک خود راهنمایی بگیرید تا به شما در این راه کمک کند.


مزایای اکسیژن درمانی

اکسیژن درمانی مزایای بسیاری دارد که برخی از آنها شامل موارد زیر میشوند:

 • درمان انواع بیماری
 • افزایش سطح انرژی
 • کاهش تنگی نفس
 • بهبود حال روحی
 • بهبود کیفیت خواب
 • افزایش قدرت بدنی هنگام ورزش
 • افزایش سطح هوشیاری
 • کاهش احتمال خطر هیپوکسمی (افت اکسیژن خون)
 • افزایش کیفیت زندگی

پاسخ به سوالات اکسیژن درمانی

 • آیا اکسیژن قابل اشتعال است؟

اکسیژن خود به تنهایی قابلیت اشتعال ندارد، با این حال میتواند به گسترش آن کمک کند. دستگاه های اکسیژن ساز و کپسول های اکسیژن حاوی اکسیژن خالص هستند، از این رو می بایست دور از انواع منبع گرمایشی، به خصوص آتش قرار داده شوند. در نظر داشته باشید، لازم است هنگام اکسیژن درمانی تا 3 متر از انواع آتش فاصله داشته باشید. در صورت عدم احتیاط، تنها یک شعله ی کوچک ممکن است به حادث های بزرگ و خطرناک تبدیل شود.
 • آیا اکسیژن درمانی از ابتلا به کووید-19 جلوگیری میکند؟

هیچ مدرکی در ارتباط با جلوگیری از ابتلا به این ویروس با استفاده از اکسیژن درمانی در دست نیست. با این حال، بنا به شواهد این روش درمانی میتواند به کاهش علائم این بیماری کمک کرده و از تشدید آن جلوگیری کند.

 • آیا افراد مبتلا به کووید19 میتوانند تحت اکسیژن درمانی قرار بگیرند؟

در صورتی که پیش از ابتلا به ویروس کرونا، تحت اکسیژن درمانی قرار داشتید، این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید تا در صورت نیاز این روش درمان را در طول بیماری قطع کرده یا میزان جریان اکسیژن را کاهش یا افزایش بدهد. آنچه مشخص است، این  است که بیماران نمی بایست به تشخیص خود از اکسیژن طبی استفاده کنند، زیرا مانند انواع داروهای دیگر است و در صورت استفادهی خودسرانه میتواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

 • خطرات و عوارض جانبی اکسیژن درمانی چه مواردی هستند؟

اکسیژن درمانی مزایای بسیاری دارد، با این حال در صورتی که برای ما تجویز شود، می بایست احتمال عوارض جانبی را نیز در نظر بگیریم. یکی از این عوارض خشکی بینی است که می توان با استفاده از مرطوب کننده های مناسب از آن جلوگیری کرد. عوارض دیگری که ممکن است اتفاق بیفتند، سردرد و خستگی هستند و در صورت ظهور آنها می بایست به سرعت پزشک خود را در جریان بگذاریم، زیرا این علائم میتوانند نشان دهندهی بالا یا پایین بودن میزان جریان اکسیژن دریافتی توسط بیمار باشد. لازم به ذکر است این دستگاه می بایست دور از آتش قرار داده شود تا از خطر آتش سوزی جلوگیری شود. علاوه بر این مصرف بیش از حد اکسیژن نیز خطرناک است و ممکن است منجر به مسمومیت با اکسیژن و آسیب به ریه های بیمار شود.

 • در طول روز میبایست چه مدت تحت اکسیژن درمانی قرار بگیریم؟

مدت زمان اکسیژن درمانی، کاملا وابسته به بیماری فرد، شرایط او و تشخیص پزشک دارد و میتواند برای هر شخص مقدار متفاوتی داشته باشد. از این رو در این رابطه، میبایست تنها به تجویز پزشک فرد استناد کرد.

 • اکسیژن درمانی تا چه مدت طول میکشد؟

این مسئله نیز وابسته به عوامل زیادی همچون نوع بیماری و پاسخ بدن به این روش درمان است. در برخی از موارد مدت استفاده از این روش تنها چند روز است، در حالی که برخی از بیماری ها ایجاب میکنند این روند درمان تا سالیان سال ادامه داشته باشد. 

 • از اکسیژن درمانی در چه شرایطی استفاده میشود؟

از اکسیژن درمانی برای درمان بیماریهای گوناگونی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه (COPD)، نارسایی احتقانی قلبی، بیماری های ریوی و آپنه ی انسدادی خواب استفاده میشود. بسیاری از این بیماری ها با گذراندن یک دورهی کوتاه مدت اکسیژن درمانی بهبود مییابند، در حالی که برخی از آن ها نیازمند درمان بلند مدت هستند. در هر حال لازم است، دلیل تجویز این نوع روش درمان توسط پزشک را بدانید و در رابطه با روند، طول مدت و نحوهی درمان اطلاعات لازم را از دکتر خود دریافت کنید.

 • اکسیژن درمانی چه تاثیری بر شرایط بیمار میگذارد؟

نزدیک به 21 درصد از هوای محیط حاوی اکسیژن است، با این حال ممکن است فرد در شرایطی باشد، که نیازمند دریافت اکسیژن بیشتری باشد. برای مثال در بیماری مزمن انسدادی ریه ساختار ریه ها در واکنش به ظهور التهاب های دائمی تغییر پیدا میکند که در نهایت بر توانایی ریه ها برای دریافت اکسیژن از هوای محیط تاثیر میگذارد. در این شرایط ریه نمیتواند تنها با تکیه بر هوای عادی عملکرد طبیعی خود را حفظ کند که به منجر به نیاز بدن به اکسیژن درمانی میشود. در واقع، اکسیژن درمانی روشی برای مقابله با اخلال در عملکرد ریه ها محسوب میشود که به بدن در دریافت اکسیژن کافی برای ادامه ی بقا کمک میکند. با این حال کاربرد اکسیژن درمانی برای بیماری ها و شرایط گوناگون متفاوت است و برای اطلاعات دقیقتر در اینباره میبایست هر فرد از پزشک خود مشاوره بخواهد.

 • در صورتی که در طول اکسیژن درمانی، فرد احساس کند درمان شده است، چه کاری باید انجام شود؟ 

توقف روند اکسیژن درمانی میبایست مانند مصرف هر نوع داروی دیگری تنها در صورت مشاوره با پزشک و پس از انجام معاینه و آزمایش های لازم صورت بگیرد. در این شرایط ممکن است پزشک پیش از موعد مقرر روند اکسیژن درمانی را به اتمام برساند، با این حال لازم است بدانیم این توقف نمی بایست خودسرانه انجام شود.

 • اکسیژن درمانی به چه صورت انجام میشود؟

تجهیزات و روشهای گوناگونی برای اکسیژن درمانی وجود دارد که در آنها اکسیژن با استفاده از دستگاه اکسیژن ساز و از طریق نازال کانولا، انواع ماسک یا اعمال در دستگاه های کمک تنفسی مانند سی پپ و یا بای پپ به ریه ی بیمار رسانده میشود. نوع دستگاه توسط پزشک تجویز شده و در نسخه میزان جریان اکسیژن و مدت زمان لازم نیز درج میشود. در بسیاری از موارد میزان جریان اکسیژن در ابتدا دو لیتر در دقیقه تجویز میشود تا در صورت نیاز، مقدار آن افزایش پیدا کند. علاوه بر این، زمان نیاز به استفاده از اکسیژن درمانی برای افراد، متفاوت است. برای مثال برخی از افراد تنها هنگام خواب نیازمند اکسیژن درمانی هستند، در حالی که برخی هنگام انجام فعالیت های فیزیکی از آن استفاده کرده و افراد دیگر نیز امکان دارد در تمام طول روز از آن استفاده کنند.

 • آیا هنگام اکسیژن درمانی نبایدهای به خصوصی وجود دارد؟

بر خلاف اکثر بیماریها، معمولا اکسیژن درمانی تداخل دارویی با مصرف داروهای دیگر ندارد. با این حال فرد تحت درمان می بایست هنگام استفاده از دستگاه، از سیگار کشیدن و نزدیک شدن به انواع آتش پرهیز کند. علاوه بر این نکات امنیتی دیگری نیز مانند استفاده نکردن از انواع اسپری وجود دارد که می بایست با آگاهی از آنها و رعایت کردنشان خود و اطرافیانمان را ایمن نگاه داریم.

 • آیا افراد تحت اکسیژن درمانی میتوانند به مسافرت بروند؟

بله؛ افرادی که نیاز به اکسیژن درمانی دارند، میتوانند به کمک تجهیزاتی مانند دستگاه اکسیژن ساز پرتابل (قابل حمل) سفر کنند. با این حال، اطلاعات بیشتر در این رابطه بستگی به نوع سفر (هوایی، زمینی، دریایی)، شدت بیماری و تشخیص پزشک دارد.

 • در صورت اتمام ناگهانی ذخیرهی کپسول اکسیژن یا شارژ اکسیژنساز، چه کاری میتوان انجام داد؟

گاهی ممکن است بیمار فراموش کند کپسول اکسیژن را خاموش کند، باتری دستگاهش تمام شود یا به هر دلیل دیگری دسترسیاش به ذخیره ی اکسیژن قطع شود. برای جلوگیری از احساس اضطراب و نگرانی در این شرایط لازم است، برنامهای برای مقابله با این شرایط آماده کنید. برای مثال میتوانید در خانه ژنراتور، باتریهای یدکی یا کپسول های اکسیژن اضافه داشته باشید تا در این شرایط از آنها استفاده کنید. در صورتی که امکان تهیه ی این موارد را نداشته باشید، همیشه گوشی خود را شارژ نگه دارید تا در مواقع لزوم با اورژانس تماس گرفته و از آنها کمک بخواهید.

 • آیا تجویز اکسیژن درمانی نیاز به انجام معاینه و آزمایش دارد؟

به طور معمول، پزشک پیش از تجویز این روش درمان از دو نوع آزمایش برای ارزیابی شرایط و نیاز بیمار به اکسیژن استفاده می کند که شامل پالس اکسیمتر و آزمایش

گازهای خونی (ABG) می شوند. این آزمایشها میزان اشباع گاز اکسیژن در خون را اندازه گیری کرده و اطلاعات لازم در این مورد را در اختیار پزشک قرار میدهند.


شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.


بیشتربدانید: