اکسیژن‌رسانی در خانه

در این مقاله در رابطه با اکسیژن درمانی در خانه صحبت می‌شود. بیماری‌های تنفسی بسیاری هستند که ممکن است منجر به هیپوکسمی در فرد شوند و لازم باشد در روند درمانشان از اکسیژن درمانی استفاده شود. برخی از این بیماری‌ها شامل دیسپلازی ریوی (BPD)، بیماری‌های مزمن ریوی (CLD) می‌شوند. برای انتخاب تجهیزات اکسیژن درمانی که متناسب با بیماری و نیاز شما باشند، میبایست از راهنماییها و مشاوره با پزشک خود و فروشندهی دستگاه استفاده کنید. هدف از این کار انتخاب، خرید و استفاده از تجهیزاتی است که متناسب با بیماری شما، نحوهی زندگی، فعالیتها و میزان اکسیژنی باشد که بدنتان به آن احتیاج دارد تا بتوانید هنگام اکسیژن‌درمانی به انجام فعالیتهای معمول روزانهی خود بپردازید.
نازال کانولا با جریان پایین اکسیژن

از این روش برای درمان هیپوکسمی بدون ونتیلاسیون استفاده می‌شود. در این روش می‌توان نرخ جریان اکسیژن و FiO2 را کنترل کرد. همچنین می‌توان همراه با آن از دستگاه مرطوب کننده سرد یا گرم استفاده کرد. در این روش معمولا نرخ جریان بسته به نوع دستگاه بین 32/1 لیتر در دقیقه تا 10 لیتر در دقیقه متغیر است، با این حال معمولا بیشترین مقدار آن 4 لیتر بر دقیقه است؛ زیرا مقدار بالاتر آن ممکن است مشکل ایجاد کند و به خوبی اکسیژن با اشباع بالا را منتقل نکند. در حالی که تجهیزات بستری قادر به اکسیژن رسانی از 21 درصد تا 100 درصد هستند، تجهیزات سرپایی تنها قادر به اعمال اکسیژن 100 درصدی هستند. لازم به ذکر است با توجه به این که نازال کانولا، یک سیستم اکسیژن‌رسانی باز است، FiO2 صد درصدی با هوای اتاق در مجرای بینی رقیق می‌شود، از این رو معمولا درصد اکسیژنی که به ریه می‌رسد تا 40 درصد است.

نازال کانولا با جریان زیاد

نازال کانولا با جریان زیاد روشی جدید در اکسیژن‌درمانی خانگی است که از آن بیشتر برای درمان بیماری‌هایی مانند آپنه انسدادی خواب استفاده می‌شود. هم کانولا و هم سیستم مرطوب کنندگی در این روش با روش جریان پایین متفاوت است، با این حال در این روش نیز می‌توان جریان اکسیژن و FiO2 را مطابق با نیاز بیمار تنظیم کرد. نکته قابل توجه در این روش این است که اشباع اکسیژن اعمال شده بر ریه و جریان دم بسیار موثرتر از نازال کانولا با جریان پایین اکسیژن است. با این که این روش نیز یک سیستم اکسیژن‌رسانی باز است، جریان آن بالاتر از جریان طبیعی دم است که به دام افتادن هوای محیط و ترکیب آن در راه هوایی بیمار را کمتر می‌کند. استفاده از جریان بالا می‌تواند فضای مرده را حذف کرده و منجر به مقابله با مقاومت در راه هوایی بینی-حلقی (nasopharyngeal) شود و مقداری فشار هوای مثبت نیز اعمال کند. دستگاه‌ها در این روش می‌توانند ت