اثرات اکسیژن درمانی بر میگرن

میگرن سردردی دردناک است که حالتی ضربانی دارد و معمولا تنها یک طرف از سر را درگیر می کند. این بیماری معمولا با علائمی همچون حالت تهوع و حساسیت شدید به نور و صدا و همراه است. بیش از 37 میلیون نفر در آمریکا به این بیماری مبتلا هستند که بنا بر تحقیقات 13 درصد از افراد بالغ آمریکا را تشکیل می دهند. لازم به ذکر است، نزدیک به دو الی سه میلیون نفر از این جمعیت، مبتلا به نوع مزمن میگرن هستند. میگرن می تواند تا ساعت ها یا حتی روزها درد شدیدی در سر ایجاد کند که در برخی از افراد مانع انجام کارهای روزانه شان می شود. 
خوشبختانه، با پیشرفت تکنولوژی راه های درمانی بسیاری از قبیل انواع دارو و درمان های خانگی برای این بیماری استفاده می شود که یکی از این روش ها، اکسیژن درمانی است. استفاده از اکسیژن درمانی برای میگرن اولین بار در سال 1939 در روچستر انجام شد که چند پزشک گزارش دادند، تنها با استفاده از اکسیژن درمانی و اعمال اکسیژن خالص به بیمار موفق شدند چندین حملهی میگرن را مهار کنند. در تحقیقات امروزی نیز، نتایج ثابت مانده و مثبت هستند. نزدیک به 75 درصد از بیمارانی که با اکسیژن صد درصد خالص، تحت درمان قرار گرفتند، در عرض 15 دقیقه اثرات آن را تجربه کردند و درد آن ها به طور کامل یا به مقدار زیادی برطرف شد. لازم به ذکر است، در این مطالعه اثرات مثبت اکسیژن درمانی روی افراد زیر 50 سال چشم گیر تر بود.
امروزه استفاده از اکسیژن درمانی در بخش های اورژانس برای بیمارانی که میگرن دارند، بسیار رایج است زیرا برخلاف داروها هیچ گونه عوارض جانبی ندارد. جزئیات و دلیل اثرات اکسیژن درمانی هنوز به خوبی شناخته شده نیست. با این حال، طبق اظهارات NHF، افزایش جریان خون در مغز می تواند منجر به بروز میگرن شود و اکسیژن با کاهش جریان خون در مغز به کم شدن درد بیمار کمک می کند. برخی پزشکان بر این باورند، که علائمی مانند گیجی و لکه بینی که در دورهی پیش نشانهی میگرن یا اورا  (Aura)اتفاق می افتند، منجر به کاهش اکسیژن در سلول های مغز می شوند، از این رو اکسیژن درمانی اثرات بسیار مثبتی بر این بیماری می گذارد. در مطالعاتی که اکسیژن درمانی پیش از شروع حملات میگرن و در دورهی اورا انجام می شود، نتایج بسیار مثبت و چشم گیر هستند، زیرا در این زمان اکسیژن به کاهش جریان خون کمک کرده و از سردرد جلوگیری می کند.
این مسئله نشان می دهد، زمان بندی اهمیت بسیار بالایی دارد. درمان میگرن در مراحل ابتدایی و با میزان درست اکسیژن از علائم کلیدی این روش درمانی است. اکسیژن درمانی برای این بیماری با دوروش مختلف انجام می شود:

  • درمان با اکسیژن فشار طبیعی یا نورموباریک (NBOT)

در این روش یک دستگاه اکسیژن ساز، اکسیژن خالص را با استفاده از ماسک یا نازال کانولا به بیمار می رساند.

  • درمان با اکسیژن پر فشار یا هایپرباریک (HBOT)

در این روش از یک محفظهی دربسته استفاده می شود که در آن اکسیژن با خلوص 100 درصد جریان دارد. در این محفظه نیازی به استفاده از ماسک نیست و نسبت به دیگر روش ها برای درمان میگرن موثر تر است.


شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید اکسیژن ساز نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.

بیشتربدانید: