اثرات آلودگی هوا بر بدن ما چیست؟

آلودگی هوا تاثیرات منفی بسیاری بر بدن انسان می گذارد. از این رو لازم است آگاهی افراد نسبت به اثرات آن بیشتر شود تا با استفاده از روش های مناسب کنترل شود. همچنین با گسترش پاندمی کووید-19، می بایست توجه بیشتری به سلامت بدن و سیستم ایمنی آن شود تا در صورت ابتلا قدرت کافی برای مبارز با ویروس داشته باشد، زیرا این بیماری برای افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، خطرناک تر است. 

آلودگی هوا تقریبا در همه جا وجود دارد و از خیابان ها تا مناطق روستایی و حتی درون خانه هایمان می توان رد اندکی آلودگی را گرفت. امروزه آلودگی هوا به دلیل افزایش جمعیت، سبک زندگی مدرن و عوامل بسیار دیگر افزایش یافته و اثرات خطرناکی بر بدن ما می گذارد. برخی از سوال هایی که ممکن است در این راستا برای افراد پیش بیاید عبارتند از: 

آلودگی هوا دقیقا چه بلایی بر سر انسان ها می آورد؟ سلامتی چگونه تحت تاثیر این آلودگی ها قرار می گیرد؟ این مسائل چه تاثیری بر زندگی ما می گذارند؟ از این رو در این مقاله به بررسی این مسائل خواهیم پرداخت.
آلودگی هوا چه تاثیری بر سلامت انسان ها می گذارد؟

بدن انسان در مواجهه با آلودگی هوا، آسیب های بسیاری می بیند. برخی از مشکلاتی که ممکن است برای ما پیش بیایند، عبارتند از:

 • مشکلات تنفسی

بسیاری از بیماری های تنفسی در اثر آلودگی هوا ایجاد شده یا تشدید می شوند.

 • سرفه کردن

تنفس هوای آلوده منجر به بسته شدن راه های هوایی بیمار شده که می تواند سرفه های شدیدی را ایجاد کند.

 • سوزش و خارش چشم

با ورود ذرات به خصوصی درون چشم، چشم ها در معرض آلودگی قرار گرفته و شروع به سوزش و خارش می کنند. در صورت عدم رسیدگی، این مسئله ممکن است منجر به نابینایی فرد شود.

 • انواع آلرژی

در صورت استفاده نکردن از ماسک در هوای آلوده، آلرژی هایی که از طریق حس بویایی تحریک می شوند، شدت می یابند.

 • سردرد و خستگی

آلودگی هوا ممکن است شامل مود آلی فرار یا مواد شیمیایی باشد. این مواد منجر به احساس گیجی و سردرد، در فرد شده و برای سلامتی خطرناکند.

 • آسیب به اندام تولید مثل

آلودگی های ناشی از انواع تشعشعات برای این اندام خطرناک است و در برخی شرایط منجر به عدم باروری می شود.

 • آسیب به سیستم عصبی

مخلوط گاز، هوا و تشعشعات در هوا منجر به این نوع آسیب می شود.

 • مشکلات قلبی

تنفس هوای آلوده می تواند منجر به سکته و انواع نارسایی قلبی شود.


آیا آلودگی هوا انسان ها را بیمار می کند؟

تنها با تنفس کردن هوای آلوده، بدن ما در معرض انواع بیماری قرار می گیرد. در زیر به اجزای تشکیل دهنده ی آلودگی هوا و بیماری های مرتبط با آن ها می پردازیم:
 • گرد و خاک

استنشاق گرد و خاک موجود در هوا، شرایط افرادی که دچار انواع آلرژی اند را به مراتب سخت تر می کند.

 • شوره ی حیوانات

این مورد همانند گرد و خاک موجب تشدید انواع آلرژی می شود.

 • دود و تنباکو

مصرف تنباکو و استنشاق انواع دود می تواند برای شما مشکلات ریوی ایجاد کند، زیرا سرشار از مواد شیمیایی خطرناکی هستند که دستگاه تنفسی را تحریک می کنند. در معرض دود سیگار دیگران قرار گرفتن نیز در این دسته جای می گیرد.

 • مواد آلی فرار (VOCs)

این مواد به وفور در مواد شیمیایی که در خانه مصرف می شوند مثل مواد شوینده، ضد عفونی کننده، پاک کننده و آفت کش ها یافت می شوند. مواد آلی فرار، علاوه بر آسیب های جدی که به سیستم تنفسی ما وارد می کنند، برای لایه ی اوزون نیز خطرناکند.

آیا آلودگی هوا کشنده است؟

آلودگی هوا در صورتی که به درستی مدیریت نشود، می تواند کشنده باشد. این آلودگی می تواند منجر به بیماری های تنفسی خطرناک مثل سرطان ریه شود. همچنین افراد دارای بیماری های قلبی و کسانی که در معرض خطر حمله ی قلبی اند، در مواجهه با هوای ناسالم و آلوده به سختی بیمار می شوند. از این رو تصفیه ی هوایی که تنفس می کنند، اهمیت بسیاری دارد.
چه کسانی بیشتر تحت تاثیر اثرات آلودگی هوا قرار می گیرند؟

 • کارگران ساختمانی

این افراد  به شدت در معرض خطرات آلودگی هوا هستند؛ زیرا محیط کاری آن ها پر از گرد و خاک است که در نتیجه تنفس سالم را برایشان به شدت دشوار می کند. حتی در صورت رعایت کردن موارد ایمنی و استفاده از ماسک، ممکن است در مواقعی مثل زمان غذا خوردن، صحبت کردن یا دلایل متفاوت دیگر لازم شود این موارد کنار گذاشته شوند و فرد در معرض آلودگی قرار بگیرد. از این رو لازم است در محل کارشان از تصفیه کننده های هوا استفاده شود تا به بهبود کیفیت هوا و حفظ سلامتی آن ها کمک کند.

 • سالمندان

این افراد سیستم ایمنی ضعیف تری نسبت به دیگر افراد دارند، از این رو بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های تنفسی اند. برای مثال، یک سرفه ی عادی برای این افراد نمود شدید تری دارد. به این خاطر است که سالمندان نسبت به دیگر افراد بیشتر به ذات الریه مبتلا می شوند.

 • کودکان و نوزادان

این دسته از افراد نیز مانند سالمندان بیشتر در معرض ابتلا به خطرات آلودگی اند، زیرا سیستم ایمنی بدنشان هنوز کاملا شکل نگرفته است. از این رو لازم است به خوبی از آن ها مراقبت کرد.

 • افرادی که در مناطق شهری زندگی می کنند.

در مناطق شهری، دود در سرتاسر شهر وجود داشته و تهدیدی جدی برای ساکنان این مناطق محسوب می شود. ممکن است در ظاهر هوا سالم به نظر بیاید اما پس از بررسی آن زیر میکروسکوپ، ذره های کوچکی از مواد شیمیایی خطرناک پیدا شوند که وارد ریه شده و به آن آسیب می رسانند.

 • افراد دارای مشکلات تنفسی

کسانی که دچار آسم، انواع آلرژی و بیماری های تنفسی مشابه اند، معمولا بسیار شدید به هوای آلوده به خصوص هوایی که دارای ذرات معلق مثل گرد و خاک است، واکنش نشان می دهند. از این رو استفاده از روش های پیشگیری مثل تصفیه کننده های هوا به شدت برای این افراد توصیه می شود.
سخن آخر

لازم است محیط زندگی مان را پاکیزه نگاه داریم تا در طولانی مدت برای سلامتی مان خطری ایجاد نشود. با کاهش منابع آلودگی هوا در اطرافمان، می توانیم منجر به ایجاد تغییراتی جدی شویم تا در دراز مدت شاهد اثرات منفی آلودگی هوا بر اطرافیانمان نباشیم. می بایست به خاطر داشته باشیم که این کار را نه تنها برای خود و اطرافیانمان بلکه برای نسل های آینده انجام می دهیم.

شما می توانید بصورت آنلاین اقدام به خرید دستگاه اکسیژن ساز  نموده و یا جهت دریافت مشاوره رایگان با شماره تلفن ۰۲۱.۲۲۸۰۰۱۱۰ و یا از طریق واتس اپ به شماره ۰۹۱۰۰۱۹۱۶۱۴ تماس حاصل فرمایید.