آیا آپنه ی خواب در زمستان بیشتر می شود؟

زمستان فیزیولوژی انسان را تا حدی تغییر می دهد. کنار آمدن با این تغییرات چندان آسان نیست، مگر آنکه محل زندگی شما در مناطقی باشد که در طول سال دمای پایینی دارند. با این حال، فارغ از علاقه ی شما به زمستان، دستگاه تنفسی تان تحت تاثیر این آب و هوا قرار می گیرد، به خصوص اگر دچار آپنه ی خواب باشید. به طور خلاصه آپنه ی خواب در زمستان بیشتر می شود اما با استفاده از برخی تکنیک ها می توانید راحت تر اثرات منفی این فصل بر دستگاه تنفسی تان را پشت سر بگذارید.
زمستان و سلامتی

فارغ از محل زندگیتان، زمستان به نوعی سلامت شما را تحت تاثیر قرار می دهد. با علم به اینکه بدنتان چه واکنش هایی نسبت به هوای سرد نشان می دهد، بهتر می توانید از خودتان مراقبت کنید و خواب راحت تری داشته باشید:

سردرد: بسیاری از افراد با تغییر هوا و شروع زمستان سردرد های بیشتری نسبت به دیگر زمان ها تجربه می کنند.

رژیم غذایی: هوای سرد موجب می شود افراد به بدترین عادات غذایی روی بیاورند. با سرد شدن هوا، مصرف غذاهای پر کالری و نوشیدنی های داغ پر از شکر افزایش می یابد. از این رو واجب است که افراد در ماه های سرد سال از خوراکی های مغذی استفاده کنند.

پوست: هوای زمستانی پوست بدن، موها و حتی لب ها را خشک می کند که بسیار دردناک و ناخوشایند است.
حالات روحی: بسیاری از افراد در طول زمستان با اختلال خلقی (عاطفی) فصلی (SAD) یا همان افسردگی زمستانی دست و پنجه نرم می کنند. این تغییر روحیه بیشتر به خاطر کمبود نور آفتاب است که منجر به خستگی و افسردگی می شود.

تنفس: هوای سرد با خود سرماخوردگی و آنفولانزا را به همراه می آورد که تاثیرات زیادی بر سیستم تنفسی دارند و نفس کشیدن و خوابیدن را سخت می کنند. قاعدتا، این تاثیرات در افرادی که پیشینه ی بیماری های تنفسی دارند بیشتر است.

آپنه ی خواب در زمستان

در تحقیقاتی که به مدت یک دهه بر روی بیماران دارای عارضه های مرتبط به خواب انجام گرفت، مشکلات ناشی از آپنه ی خواب به دلیل کاهش رطوبت هوا در زمستان بیشتر می شود. این مسئله بیشتر به خاطر خشکی هوا و افزایش استفاده از وسایل گرمایشی مثل شومینه هاست که دود تولید می کنند. با توجه به بدتر شدن شرایط آپنه ی خواب در این فصل، برای داشتن خواب مناسب می بایست اقداماتی صورت بگیرد. برای جلوگیری از بیماری و تشدید علائم اقدامات پیشگیرانه ای می بایست انجام بگیرد. انجام این اقدامات به خصوص زمانی که از خانه بیرون می روید ضروری است.

همیشه هنگام بیرون رفتن از خانه، دهان خود را بپوشانید. تنفس در هوای سرد می تواند منجر به خشک شدن راه های هوایی و ریه تان بشود.

لباس های مناسب زمستان بپوشید و همیشه چند لایه لباس بر تن داشته باشید، زیرا بهتر است بدنتان زیادی گرم باشد تا زیادی سرد! در صورت گرمای زیاد می توانید از لایه های لباس خود کم کنید اما با کم لباس پوشیدن، بدنتان را در معرض سرما قرار می دهید.

عمل دم را با بینی و بازدم را با دهانتان انجام دهید. بینی شما برخلاف دهانتان، می تواند هوای سرد را فیلتر کرده و سپس به ریه تان برساند.
دستگاه CPAP در زمستان

زمستان با خود سرماخوردگی و آنفولانزا را می آورد که می توانند بر عملکرد دستگاه CPAP و در کل خواب شبانه ی شما تاثیر بگذارند. از این رو استفاده از CPAP و تمیز کردن آن در طول زمستان باید با دقت ویژه ای انجام بگیرد. 


دستگاه CPAP خود را هر روز تمیز کنید: با این که در حالت عادی نیازی نیست که این دستگاه هر روز تمیز شود، بهتر است در فصل خشک زمستان این تمیزکاری انجام شود. برای راحت تر انجام دادن این پروسه، می توانید از وسایل مخصوصی که برای تمیز کردن CPAP ها طراحی شده اند، کمک بگیرید.

از دستگاه بخور استفاده کنید: بیشتر دستگاه های CPAP، مجهز به مرطوب کننده هستند، اما لازم است از یک دستگاه بخور برای اتاقی که در آن می خوابید نیز استفاده کنید.


اگر سرما خورده باشیم چه کنیم؟

سرماخوردگی برای کسانیکه دچار آپنه ی خواب هستند بسیار طاقت فرساست، به خصوص اگر در صدد درمان برنیایند. اگر در هنگام زدن ماسک احساس می کنید بینی تان گرفته است، بهتر است به جای ماسک نازال از یک ماسک تمام صورت استفاده کنید. یکی از دلایلی که هوای سرد منجر به بیماری افراد می شود، این است که راه های هوایی تنفسی در زمستان بیشتر خشک می شوند. معمولا مخاط درون مجرای بینی، کمک می کند میکروب ها وارد بدن شما نشوند اما در زمستان، مقدار مخاط در بینی کاهش می یابد. از این رو داشتن دستگاه بخور برای اتاق و مرطوب کنده برای دستگاه CPAP تان می تواند به حفظ سلامتی شما کمک کند.

این زمستان با گرم و مرطوب نگه داشتن محیط زندگی خود از آپنه ی خوابتان پیشی بگیرید و خوابی راحت و آسوده را تجربه کنید.