منو
Your Cart

تست خواب در منزل

تست خواب ( بررسی اختلالات در طول خواب)

سلامتی از مهمترین نکات روزمره در زندگی هر فرد است. هر فردی در طول روز با بروز کوچکترین علائمی ، به دنبال درمان و مراجعه به پزشکان و متخصصان آن زمینه میرود تا سلامت خود را بازیابد.

ازطرفی ، میزان خواب برای انسان ها به صورت میانگین 8 ساعت در شبانه روز را شامل میشود. 8 ساعت از 24 ساعت هر روز ، یعنی ما انسان ها حدود یک سوم از طول عمر خود را در خواب هستیم ولی تا چه حد به سلامت خواب خود اهمیت میدهید؟

احتمالا شما هم گاهی دچار کم خوابی، خواب زیاد و یا حتی بیخوابی و مشکلاتی شبیه به آن بوده‌ اید.در اطراف همه ما اشخاصی هستند که در طول خواب به مشکلاتی از قبیل خُرخُر (خروپف) ، پرش پا و یا حتی تنگی نفس های شدید شبانه برخورد میکنند.

خیلی از مشکلات و اختلالات در طول خواب به علت اینکه در زندگی روزمره تاثیر گذارنیستند (به صورت ظاهری البته و حقیقتا خیر!) و یا خود شخص آنرا در طول خواب حس نمیکند ، مورد پیگیری و درمان واقع نمیشوند.

 اختلالات خواب را می‌توان با تستی تحت عنوان تست خواب بررسی کرد. پزشک، در صورت لزوم، تست خواب تجویز می‌کند تا فعالیت تنفسی و دیگر اطلاعات مربوط به حالت خواب مثل حرکات بدنی، نفس‌کشیدن، سطح اکسیژن ، ضربان قلب و گاهاً حتی امواج مغزی را بررسی ‌کند و براساس اطلاعات به‌دست‌آمده، چرخه و اختلالات خواب شما را تشخیص دهد. اما تست خواب یا پلی‌سومنوگرافی( Polysomnography یا PSG)  چیست و چگونه انجام می‌شود؟چرا تست خواب ؟ 

در شرایط زیر، ممکن است پزشک تست خواب را پیشنهاد دهد:

  • آپنه خواب یا اختلالات تنفسی مربوط به خواب: در این حالت تنفس شما به‌طور مکرر در طول خواب قطع شده و یا دچار تنگی راه هوایی می شود؛
  • حرکت پرودیک اندام: در این اختلال، در طول خواب، مدام پاهایتان را جمع و باز می‌کنید. این اختلال گاهی با سندروم پای بیقرار همراه است؛
  • نارکولپسی (Narcolepsy)یا حمله خواب : در این حالت نوعی خواب‌آلودگی غافلگیرکننده روزانه را تجربه می‌کنید و ناگهان دچار حمله خواب می‌شوید. این مشکل برای اشخاص با شغل هایی که نیازمند هوشیاری کامل هستند همچون رانندگان وسایل نقلیه شهری و بین شهری می تواند بسیار خطر آفرین باشد.
  • بی خوابی یا Insomnia؛
  • رفتارهای غیرطبیعی در خواب: فعالیت‌های غیرطبیعی مثل راه رفتن در خواب یا حرکات زیاد در طول خواب ؛
  • و ...


انواع تست خواب

 دو نوع تست خواب وجود دارد:

۱. تست خواب شبانه کامل  (PSG)

خواب کلی و بعضی از عملکردهای بدنی مثل امواج مغزی ، امواج عضله های پا ،  نفس‌کشیدن، سطح اکسیژن خون، ریتم قلب و حرکت اندام‌ها را نشان می‌دهد.

2 .تست خواب شبانه در منزل  (PolyGraphy)

تست با سنسور های کمتر و اصلی جهت بررسی حرکت و راه های تنفسی و سطح اکسیژن که این امکان را فراهم میکند که تست در منزل خود بیمار (جهت راحتی و آسایش بیشتر) انجام گیرد.

اقدامات قبلی برای تست خواب

برای اجرای این آزمایش، پزشک به شما می‌گوید که ‌آیا می‌توانید داروهایتان را مثل قبل مصرف کنید یا باید مصرف آنها را قبل از آزمایش متوقف کنید. در روز آزمایش، هیچ‌گونه کافئین و الکلی استفاده نکنید، زیرا می‌تواند در نتیجه آزمایش اختلال ایجاد کند و علائم بعضی از اختلالات خواب را بیشتر کند.

نتیجه

با استفاده از داده‌های به‌دست آمده در طول شب می‌تواند موارد زیر را شناسایی نمود:

  • آیا خروپف می‌کنید و نفس‌تان بند می‌آید یا مشکل تنفسی در طول خواب دارید؛
  • وضعیت بدنی شما چگونه است؛
  • تغییرات قلبی و تنفسی و تغییر در میزان اکسیژن خون که در طول خواب غیرطبیعی است و می‌تواند علامت آپنه خواب باشد؛
  • تنظیم درست دستگاه سی پپ ، بای پپ یا اکسیژن ساز برای زمانی‌ که پزشک این موارد را برای استفاده در خانه تجویز می‌کند؛

 

مشاوره رایگان و تعیین وقت

همکاران ما در مجموعه درمانچی آماده پاسخگویی به شما عزیزان در خصوص مسائل مربوطه به تست های خواب و همچنین تعیین وقت در صورت نیاز می باشند.

تلفن تماس :  02122800110 

واتس اپ :  989100191614+